دوشنبه, ۳ تیر , ۱۳۹۸ خبر INFO @ ZANJANKF . ORG پست الکترونیکی

۱۰ بیمار کلیوی در زنجان تحت درمان دیالیز صفاقی هستند

انتشار: ۴ اسفند ۱۳۹۲

۱۰ بیمار کلیوی در زنجان تحت درمان دیالیز صفاقی هستند

bimarekolyeمشاور انجمن حمایت از بیماران کلیوی زنجان گفت: هم اکنون تعداد بیماران تحت درمان با دیالیز صفاقی ۱۰ نفر در استان است.

گلزار باباخانی مزیت های دیالیز صفاقی را قابلیت انعطاف و استقلال فرد بیمار دانست و گفت: افراد تحت دیالیز صفاقی می توانند زندگی طبیعی داشته و تطبیق برنامه درمانی با کار، مدرسه یا برنامه سفر آسان است چرا که فرد بیمار در این روش مسئول درمان خویش است.

وی با اشاره به این که در دیالیز صفاقی از صفاق که پرده ای طبیعی است و حفره شکم را می پوشاند، استفاده می شود، افزود: پرده صفاق سوراخ های کوچکی دارد و به عنوان صافی عمل می کند و مواد زائد و مایعات می توانند از بدن دفع شوند.

این مقام مسئول گفت: مایع دیالیز ازخلال لوله پلاستیکی نرم و کوچک به نام کاتتر دیالیز صفاقی، به حفره صفاق جریان می یابد.

وی ادامه داد: کاتتر با یک عمل جراحی کوچک داخل شکم گذاشته شده و ۱۵ سانتی متر از این لوله خارج از شکم و زیر لباس بیمار باقی می ماند و وسیله ای برای اتصال کیسه های مایع دیالیز فراهم می آورد.

مشاور انجمن کلیوی زنجان تاکید کرد: در دیالیز صفاقی، فرایند دیالیز داخل شکم بیمار با استفاده از غشا طبیعی صفاق، به عنوان غشا دیالیز انجام می گیرد.

باباخانی تصریح کرد: مویرگ های صفاق دارای تعداد زیادی منافذ کوچک است و خون از خلال عروق خونی به صفاق جریان یافته و از کنار منافذ عبور می کند و در نتیجه آب و مواد سمی به آسانی می توانند از خلال منافذ عبور نمایند.

وی گفت: به هنگام دیالیز، حفره صفاق به عنوان مخزن مایع دیالیز مورد استفاده قرار می گیرد.

مشاور انجمن کلیوی زنجان به افرادی که می توانند توسط دیالیز صفاقی درمان شوند اشاره کرد و افزود: اکثر بیماران مبتلا به نارسایی کلیه می توانند با دیالیز صفاقی درمان شده و موارد منع پزشکی خاص مانند سابقه جراحی بزرگ شکمی می تواند انجام دیالیز صفاقی را مشکل نماید.

باباخانی همچنین به قابلیت در دسترس بودن دیالیز صفاقی اشاره کرد و افزود: پزشک با یک جراحی کوچک لوله پلاستیکی نرمی را به داخل شکم وارد می کند و این کاتتر معمولا در پایین شکم قرار داده شده و به سادگی زیر لباس مخفی شود.

کلیدواژه ها: ، ، ، ، ، ، ، ،


دیدگاه ها و نقطه نظرات

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.