یکشنبه, ۱۰ فروردین , ۱۳۹۹ خبر INFO @ ZANJANKF . ORG پست الکترونیکی

هزینه سنگین داروها زندگی بیماران کلیوی را تهدید می کند

انتشار: 7 اکتبر 2013

هزینه سنگین داروها زندگی بیماران کلیوی را تهدید می کند

daruدر حالی که معاون وزیر و رئیس سازمان غذا و دارو از کاهش قیمت داروهای بیماران خاص و صعب‌العلاج از اول مهر ماه امسال در داروخانه‌ها خبر داده بود، اما تاکنون بسیاری از بیماران کلیوی زنجان با هزینه های سنگین و سرسام آور داروها دست و پنجه نرم می کنند.

دکتر رسول دیناروند به گزارش مشرق اعلام کرده بود که براساس تفاهمنامه ای قرار است از ابتدای مهر به جز اقداماتی که در گذشته بیمه ها انجام می دادند و وزارت بهداشت هم تعهد داشت که هزینه های بیماران را پوشش دهد، کار جدیدی انجام شود و آن کار این است که ما بتوانیم سهم پرداختی بیمه ها به گونه ای اصلاح شود که سهم بیمار کاهش یافته و مشابه سال قبل شود.

همچنین وزیر بهداشت درمان و آموزش پزشکی با اشاره به تلاشهای وزارت بهداشت برای کاهش قیمت‌های داروهای بیماران صعب العلاج خاطرنشان کرد: تاکنون از بسیاری از برنامه‌ها جلوتر هستیم و تلاش می‌کنیم قیمت داروهای بیماران صعب العلاج به قیمت‌های سال ۹۱ برگردد که در بخش عمده‌ای از آن موفق عمل کردیم. بخشی نیز ناکام بودیم که این امر به علت اختلاف نظر وزارت بهداشت و بیمه تامین اجتماعی بود.

وی همچنین با اشاره به ارقام در نظر گرفته شده برای یارانه دارو، افزود: بر اساس تفاهم نامه وزارت بهداشت با بیمه‌ها، به منظور کاهش قیمت داروهای بیماران خاص و صعب‌العلاج بیش از هزار میلیارد تومان اعتبار مربوطه را در اختیار بیمه‌ها قرار دادیم.

با تمام خبرهای خوشی که از کاهش قیمت داروها برای بیماران خاص و صعب العلاج از سوی مسئولان به گوش می رسد اما تا به الان بیماران کلیوی نیازمند با در دست داشتن نسخه داروها، به انجمن حمایت از بیماران کلیوی زنجان مراجعه کرده و خواستار کمک های مالی برای تهیه دارو از سوی این انجمن هستند.

مدیر انجمن حمایت از بیماران کلیوی زنجان با اشاره به این که بیماران کلیوی اغلب عمر خود را با بیماری و نداری سپری می کنند گفت: بیماران کلیوی زنجان از داشتن کمترین امکانات رفاهی برای خود و فرزندانشان محروم هستند و به دلیل بیماری و ناتوانی جسمی از کار کردن محروم هستند و هیچگونه منبع درآمدی برای آنان نیست و اغلب در خانه های استیجاری زندگی می کنند.

محمدرضا طهماسبی ادامه داد: علاوه بر درد و رنج جسمی که بیمار را ناتوان می کند اغلب دغدغه بیماران کلیوی نداشتن منبع مالی برای دوا و درمان است.

یک بیمار کلیوی مراقبتی ۳۴ساله که امروز برای کمک مالی به انجمن کلیوی زنجان مراجعه کرد، گفت: ماهیانه ۲۰۰ هزار تومان بابت دارو هزینه می کنم و با وجود اعلام کاهش قیمت داروها و رایگان شدن آن، امروز که برای خرید دارو به داروخانه مراجعه کردم، خبری از کاهش قیمت ها نبود.

وی ادامه داد: با وجود داشتن ۲ فرزند قادر به تامین هزینه های سرسام آور زندگی نیستیم و هزینه های دارو و درمان نیز گذران زندگی را بر ما سخت کرده است و این در حالی است که همسرم کارگر بنایی فصلی است.

با تمام این گفته ها باید افزود با وجود افزایش هزینه های زندگی و تورم سنگین در جامعه و نبود برخی زمینه های کار برای برخی اقشار جامعه به ویژه بیماران، انتظار می رود که مسئولان در زمینه رایگان کردن داروهای بیماران اقدام اساسی نمایند و این موضوع تبدیل به شعار برای مسئولان نباشد چرا که بیماران جامعه اغلب از اقشار ضعیف و کم درآمد جامعه هستند که زنده بودن آنان در گرو مصرف روزانه دارو است و در صورت بی توجهی به آنان، صدمات جبران ناپذیری بر خانواده ها و در نهایت بر جامعه به دنبال دارد.

کلیدواژه ها: ، ، ، ، ، ، ، ،


دیدگاه ها و نقطه نظرات

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.