دوشنبه, ۲۸ مرداد , ۱۳۹۸ خبر INFO @ ZANJANKF . ORG پست الکترونیکی

نقش انجمن خیریه حمایت از بیماران کلیوی در مقابل خطر بیماری­های کلیوی

انتشار: ۴ بهمن ۱۳۹۷

«خیریه در مقابل خطر»     

نقش انجمن خیریه حمایت از بیماران کلیوی در مقابل خطر بیماری­های کلیوی

واحد روابط عمومی انجمن حمایت از بیماران کلیوی استان زنجان: هفته آخر آبان ماه هر سال؛ از سوی سازمان بهداشت جهانی به نام بیماری­های کلیوی خورده است. هشداری برای تمامی مردم جهان که خوب به یاد داشته باشند این بیماری­ها کسی را مستثنی نمی­کند مگر اینکه توجه اساسی به سبک زندگی سالم انجام گیرد، چراکه دیابت و فشار خون بالا ۲ دلیل اصلی بیماری­های کلیوی هستند.

بیماری­هایی که هم اکنون افراد بسیاری در نقاط مختلف جهان را به خود درگیر کرده است تا جایی که این افراد می­بایست از زمان بروز این بیماری، تا انتها به طور مرتب و مداوم تحت درمان قرار بگیرند و زمانی که دیگر هیچ دارویی جوابگوی آنها نباشد، پیوند کلیه تنها راه باقیمانده برای ادامه حیات این بیماران است.

شاید گفتن این مقدمه برای عده­ای چندان مهم به نظر نیاید و عده دیگری را به شدت نگران کند، اما اگر بخواهیم به صورت واقع گرایانه به این قضیه نگاه کنیم؛ در حال حاضر ۱۵۰۰۰ بیمار  دیالیزی در کشور وجود دارد که برای ادامه حیات، هفته ای ۳ بار تحت دیالیز قرار می­گیرند، اما نکته نگران کننده جایی است که سالانه ۱۷ درصد به آمار دیالیزی­های کشور افزوده می­‌شود

بیماری­های کلیوی؛ بیماری­های خاموش

بیماری­های کلیوی را بیماری­ خاموش نام نهاده­اند، چراکه بسیاری از افراد جامعه از بیماری خود اطلاعی ندارند، حتا اگر این بیماری به شکل حادی باشد. این در حالی است که با یک آزمایش خون ساده، به راحتی می­توان از این بیماری­ها مطلع شد و به مسیر زندگی خود ادامه دهند قبل از اینکه به چنگال دیالیزی شدن گرفتار آیند.

در این خصوص چندی پیش رییس مرکز تحقیقات بیماری­های کلیوی و مجاری دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی در گفت و گو با «خبرگزاری ایسنا»  با تأکید بر اینکه شناسایی و پیشگیری به‌موقع بیماری‌های کلیوی نقش بسیار مهم و حیاتی در حفظ سلامت کلیه‌ها و سایر اندام‌های بدن دارد، گفت: متاسفانه شناسایی این بیماری در ایران و بسیاری از کشورهای پیشرفته دچار مشکل است، زیرا بیماری‌های کلیوی جزو بیماری‌های خاموش و بدون علامت و تنها با توجه کردن به برخی علائم مهم قابل تشخیص است و در صورت نادیده گرفتن این علائم بیمار به یکباره با خطر دیالیزی شدن یا از دست دادن کلیه مواجه می‌شود.

«دکتر عباس بصیری» بر این باور است که انجام به‌موقع آزمایش‌های دیابت و فشار خون، ورزش، داشتن رژیم غذایی سالم راه‌حل مناسبی برای کمک به حفظ سلامتی کلیه‌هاست. همچنین این استاد دانشگاه با بیان اینکه یکی از مهمترین عواملی که می‌تواند نارسایی کلیه ایجاد کند، ابتلا به بیماری قند خون است، به مبتلایان توصیه کرد: فرد دچار نارسایی کلیوی، علاوه بر دیابت در معرض آسیب‌های بیشتری قرار دارد. اگر فرد دیابتی دچار نارسایی کلیوی شده باشد احتمال بروز عوارض دیگر دیابت ازجمله عوارض چشمی، قلبی و عروقی نیز افزایش می‌یابد که در نتیجه آن، درمان فرد مشکل‌تر می‌شود و کیفیت زندگی فرد نیز به‌شدت کاهش می‌یابد. از سوی دیگر اگر فرد دچار نارسایی کلیوی بـه دیابت نیز مبتلا شود، درمان وی سخت‌تر و پیچیده‌تر خواهد شد.

خطر در مقابل خیریه

خطر بیماری­های کلیوی بیش گوش همه ماست. تا جایی که بنابر آمار سازمان جهانی بهداشت نرخ مرگ و میر سالانه بیماران دیالیزی در کشورهای پیشرفته  بالای ۲۰ درصد است، در حالی که این رقم در ایران کمتر از ۱۶ درصد را به ما نشان می­دهد.

از سوی دیگر رقم پیوند کلیه در ایران ۲۴ مورد به ازای هر یک میلیون نفر است که این رقم در کشور‌های در حال توسعه ۱ تا ۵ مـورد و در کشورهـای پیشرفتـه ۲۰ تا ۴۰ مـورد اسـت.

گرچه در خصوص مرگ و میر بیماران کلیوی و آمار پیوند کلیه ۲ نکته بالا بودن سن گیرندگان دیالیز در کشورهای توسعه یافته و آزاد بودن پیوند کلیه از افراد زنده در ایران را فراموش کرد؛ که موجب نشان دادن وضعیت بهتر ایران نسبت به کشورهای توسعه یافته می­شود.

با همه این­ها یکی از مهم­ترین دلایلی که می­توان به عنوان موفقیت آمیز بودن عملکرد ایران در خصوص بیماران کلیوی در مقابل کشورهای توسعه یافته به آن اتکا کرد، فعالیت انجمن­های خیریه در این مرود است. در رابطه می­توان توجه ویژه­ای انجمن خیریه حمایت از بیماران کلیوی داشت که به نخستین انجمن خیریه نیز مطرح است.

این انجمن از سال ۱۳۵۹ شروع به فعالیت نموده و در هر استان انجمن مستقلی را بنا نهاده است. تا جایی که انجمن خیریه حمایت از بیماران کلیوی ایران مؤسسه‌ای خیریه، مردمی، غیرانتفاعی و مستقل با مجوز فعالیت از وزارت کشور است که بیش از ۱۲۵ هزار نفر عضو و ۱۷۶ شعبه در سراسر کشوردارد. 

انجمنی که قدمی بزرگ در راستای حل مشکل بیماران کلیوی برداشته است. در این رابطه باید گفت که استان زنجان به این لحاظ یکی از مجهزترین مراکز دیالیز کشور را نه بین انجمن­های خیریه بلکه بین تمامی مراکز درمانی دارد.

 در  این راستا مدیرعامل انجمن کلیوی استان زنجان در گفت وگو با واحد روابط عمومی با بیان اینکه یک هزار و ۸۵۰ پرونده در استان زنجان برای بیماران تشکیل شده است، گفت: با وجود تعداد بالای مراجعان به این مرکز؛ استان زنجان یکی از مجهزترین و بزرگترین مراکز دیالیز کشور را دارد.

«محمدرضا طهماسبی» ادامه داد: با توجه به تمامی خدماتی که در انجمن خیریه حمایت از بیماران کلیوی زنجان انجام گرفته، تاکنون یک هزار و ۴۰۰ بیمار با پیوند کلیه و مراقبت به زندگی برگشته‌اند.

طهماسبی در ادامه صحبت­هایش در خصوص انجمن خیریه حمایت از بیماران کلیوی زنجان افزود: انجمن زنجان نیز از آبانماه سال ۱۳۷۰ با پشتیبانی خیرین، راه اندازی و در حال حاضر در قالب ۱۰ کمیته فنی و تخصصی (مالی و پشتیبانی- راهبردی و برنامه ریزی-فرهنگی و تبلیغاتی- فنی و مهندسی-آموزشی و پزشکی – رفاهی و اجتماعی- دانشجوئی و جوانان- کمیته ورزشی- کمیته بانوان- کمیته بیماران) به عنوان یک چتر حمایتی دارای پشتوانه مردمی در راستای رفع مشکلات (درمانی و اجتماعی) بیماران تحت پوشش به همراه برنامه های آموزشی و پیشگیری برای ارتقاء سلامت افراد و جامعه عهده دار این امر خطیر انسانی و حیاتی می باشد.

مراکز دیالیز استان زنجان شامل یک مرکز دیالیز در بیمارستان حضرت ولیعصر (عج) زنجان و ۵ مرکز دیالیز در شهرستانهای قیدار- ابهر- ماهنشان- طارم- خرمدره است که بیماران کلیوی در این مراکز تحت دیالیز قرار می گیرند.

در حال حاضر انجمن حمایت از بیماران کلیوی زنجان؛  پروژه تخصصی آموزشی، پیشگیری و تحقیقاتی است که منطقه شمالغرب کشور را تحت پوشش قرار می دهد، در ۵ طبقه و در زمینی به مساحت ۴۰۰۰ متر مربع به بهره برداری رسانده است.

گفتنی است ۱۲۹۰بیمار کلیوی در سطح استان زنجان تحت پوشش انجمن حمایت از بیماران کلیوی زنجان قرار دارند و از این تعداد ۶۰۰ بیمار پیوند کلیه، ۴۰۰ بیمار تحت مراقبت و پیشگیری، ۵ نفر بیمار دیالیز صفاقی و ۲۸۵ نفر تحت دیالیز هستند.

همچنین تعداد بیماران دیالیزی شهرستان ها عبارت اند از: ۳۲ نفر شهرستان خدابنده، ۴۱ نفر شهرستان ابهر، ۱۰ نفر شهرستان طارم، ۲۵ نفر شهرستان خرمدره، ۶ نفر شهرستان ماهنشان و ۱۳۰ نفر از شهرستان زنجان.

 

 

 

 

 


دیدگاه ها و نقطه نظرات

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.