سه شنبه, ۱۲ فروردین , ۱۳۹۹ خبر INFO @ ZANJANKF . ORG پست الکترونیکی

مرگ ۷۰ درصد از نفرون ها، خبر از نارسایی های کلیوی می دهد

انتشار: 2 نوامبر 2013

عضو هیئت علمی دانشگاه علوم پزشکی زنجان:

مرگ ۷۰ درصد از نفرون ها، خبر از نارسایی های کلیوی می دهد

 

SONY DSCعضو هیئت علمی دانشگاه علوم پزشکی زنجان و فوق تخصص کلیه اطفال، روز چهارشنبه ۸ مهر ماه سالجاری در  کنفرانس یک روزه بیماریابی و پیشگیری بیماری های مزمن کلیوی که به همّت “معاونت بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی و خدمات بهداشتی” و با همکاری “انجمن حمایت از بیماران کلیوی زنجان” در محل سالن اجتماعات مرکز آموزشی، درمانی حضرت ولیعصر (عج) زنجان برگزار شد، به دو نوع نارسایی حاد و مزمن در کلیه اشاره کرد و گفت: با از بین رفتن ۷۰ درصد از نفرون ها علائم نارسایی های کلیوی ظاهر می شود.

بهناز فلک الافلاکی بیماری های عفونی کلیوی در کودکان را بسیار شایع دانست و ادامه داد: عفونت ادراری قابل پیشگیری است و هدف ما تاخیر در سیر پیشرفت آن می باشد.

وی بهترین پیوند کلیه برای کودکان را والدین آنها نام برد و تصریح کرد: در ایران به دلیل ارزان بودن قیمت کلیه پیوند از والدین کمتر اتفاق می افتد.

عضو هیئت علمی دانشگاه علوم پزشکی زنجان به تشخیص زودرس و پیشگیری از بیماری های کلیه در دوران بارداری اشاره کرد و گفت: سونوگرافی، انجام آزمایش ادرار، خودداری از مصرف دارو و کنترل فشار خون و وزن در دوران حاملگی از موارد تشخیص بیماری های کلیه در  دوران بارداری است.

فلک الافلاکی به موارد پیشگیری از عفونت ادراری در دوران نوزادی تاکید کرد و افزود: نوشیدن مایعات فراوان، تخلیه مکرر مثانه هر ۴ یا ۶ ساعت یکبار، شستشوی با آب فراوان پس از ادرار و خشک کردن کودک و خودداری از پوشیدن لباس های تنگ از موارد پیشگیری عفونت ادراری در دوران نوزادی است.

وی تکرر، سوزش، بوی بد و تغییر رنگ ادرار، درد شکم، تب بدون علت و طولانی را از نشانه های عفونت ادراری نام برد.

ایوب پزشکی عضو هیئت علمی دانشگاه علوم پزشکی زنجان نسبت به شیوع بیماری پرفشاری خون در استان زنجان هشدار داد.

وی افزود: نارسایی مزمن کلیه از عواقب شیوع بیماری پرفشاری خون است و در این شرایط باید سعی کنیم آگاهی جامعه را ارتقاء دهیم.

ایوب پزشکی ادامه داد: سطح آگاهی جامعه نسبت به بیماری کلیوی کم است که باید سعی شود با برگزاری دوره‌های مختلف، شناخت آحاد مردم از این بیماری خاموش افزایش یابد.

وی ادامه داد: کنفرانس یک روزه بیماریابی و پیشگیری مزمن کلیوی جهت بالا بردن سطح آگاهی و به‌روز کردن معلومات پزشکان برگزار می شود.

عضو هیئت علمی دانشگاه علوم پزشکی زنجان گفت: بیماری کلیوی در افراد تا مراحل پیشرفته ناشناخته باقی می‎ماند و هدف ما شناسایی این بیماران است تا در سریع‌ترین زمان ممکن درمان‎های ویژه برای این بیماران انجام گیرد.

گفتنی است دکتر رامین محمدی فوق تخصص کلیه و عضو هیئت علمی دانشگاه علوم پزشکی زنجان از دیگر سخنرانان این کنفرانس بود که در رابطه با «فشار خون و نارسایی مزمن کلیه»،  «درمان بیماری های مزمن کلیه» و «دیابت» به بحث و بررسی پرداخت.

وی ۲۰ درصد جمعیت معمول جامعه را مبتلا به فشار خون دانست و گفت: در صورت عدم کنترل فشار خون نارسایی های کلیه یکی از عواقب آن است.

 

 

کلیدواژه ها: ، ، ، ، ، ، ، ،


دیدگاه ها و نقطه نظرات

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.