یکشنبه, ۱۰ فروردین , ۱۳۹۹ خبر INFO @ ZANJANKF . ORG پست الکترونیکی

مراکز دیالیز شهر زنجان تجمیع شدند

انتشار: 28 سپتامبر 2013

مراکز دیالیز شهر زنجان تجمیع شدند

Dialysisمدیر انجمن خیریه حمایت از بیماران کلیوی استان زنجان گفت: دو مرکز دیالیز شهر زنجان در بیمارستان ولیعصر و با ظرفیت ۳۰ تخت تجمیع شدند.

محمدرضا طهماسبی ۶ مهر ماه امسال در جمع خبرنگاران با بیان این‌ که هم‌ اکنون ۱۲۰۰ بیمار کلیوی تحت پوشش خدمات مختلف این انجمن هستند، اظهار کرد: از این تعداد ۲۶۰ نفر تحت دیالیز و ۶۰۰ بیمار پیوند کلیه در این انجمن تشکیل پرونده داده‌اند و تحت خدمات مراقبتی، دیالیزی، پیشگیری و یا غربالگری هستند.

وی با اشاره به تاثیر دو بیماری دیابت و فشار خون بر ابتلا به بیماری‌های کلیوی، گفت: طبق آمار وزارت بهداشت در کشور طی سال ۹۰ میزان ابتلا به بیماری‌های کلیوی بر اساس این دو فاکتور ۱۰ درصد، در سال ۹۱ این میزان تا ۱۵ درصد بوده و در سال جاری این میزان را تا ۲۰ درصد پیش‌بینی کرده‌اند که درصد ابتلا به بیماری‌های کلیوی براثر دیابت ۴۸ درصد و از ناحیه فشار خون ۲۵ درصد است.

طهماسبی با بیان این‌که این روند افزایش، زنگ خطری برای همه افراد جامعه است، افزود: فاصله گرفتن از تغذیه‌ مناسب و سنتی و اقبال روز افزون به فست فودها و تغذیه ناسالم از مهم‌ترین عوامل گسترش بیماری کلیه است که از آن به‌عنوان بیماری خاموش یاد می‌شود زیرا این بیماری تا رسیدن به مرحله حاد خود علامت یا نشانه مهم و قابل توجهی ندارد.

رییس انجمن خیریه حمایت از بیماران کلیوی استان زنجان با بیان این ‌که تنها ۴۰ درصد بیماران کلیوی به لحاظ شرایط فیزیکی می‌توانند کلیه پیوندی را قبول کنند، خاطر نشان کرد: پیشگیری بهتر از درمان است و کسی که وارد چرخه‌ دیالیز می‌شود تنها با انجام پیوند کلیه می‌تواند از این چرخه خارج شود و این در حالی است که تنها ۴۰ درصد مبتلایان به بیماری‌های کلیوی می‌توانند به لحاظ شرایط فیزیکی پیوند کلیه را قبول کنند.

وی افزود: با توجه به این‌که هزینه درمان این بیماری ۱۳ برابر بیش از هزینه‌های پیشگیری است از این‌رو وظیفه‌ انجمن‌ها و نهادهای مرتبط در این زمینه در خصوص آموزش و اطلاع‌رسانی عمومی از این بیماری و عوارض آن سنگین‌تر می‌شود.

رییس انجمن خیریه حمایت از بیماران کلیوی استان زنجان تصریح کرد: در همین راستا و از محل کمک‌های مردمی و خیرین نخستین مرکز تخصصی، آموزشی این انجمن که از تیرماه سال پیش کلنگ‌زنی شده بود هم‌اکنون بیش از ۴۰ درصد پیشرفت فیزیکی داشته و پیش‌بینی می‌شود با تامین اعتبارات مورد نیاز که رقمی حدود یک میلیارد و ۷۵۰ میلیون تومان پیش‌بینی شده است طی یک سال آینده به بهره‌برداری برسد.

وی افزود: این مرکز شامل بخش‌های مختلف مرتبط با بیماری‌های کلیوی هم‌چنین بیماری‌های زمینه‌ای آن از جمله دیابت و فشار خون است هم‌چنین با هزینه‌ خیرین بخشی نیز برای مشاوره سالمندان در نظر گرفته شده است.

طهماسبی خاطر نشان کرد: با هدف رسمی‌تر شدن و تسهیل در انجام امور پیشگیری تفاهمنامه‌ای با دانشگاه علوم پزشکی زنجان انجام شده و هم اکنون در دست اجراست.

وی هم‌چنین از اخذ مجوز مرکز پیوند کلیه در دانشگاه علوم پزشکی زنجان خبر داد و گفت: طبق اعلام این دانشگاه، نخستین پیوند کلیه طی ۶ ماهه دوم سال در زنجان انجام می‌شود.

مدیر انجمن خیریه حمایت از بیماران کلیوی استان زنجان در خصوص کمبود داروی مورد نیاز بیماران کلیوی در زنجان، گفت: با توجه به فعالیت دو داروخانه‌ تخصصی مشکلی از بابت توزیع دارو در زنجان وجود ندارد و تنها افزایش چند برابری قیمت داروها مشکل بیماران در این بخش است و این در حالی است که در صورت تخصیص یارانه دارو به بیماران از سوی وزارت بهداشت این ما به التفاوت صرف هزینه آموزش و پیشگیری از این بیماری می‌شود.

این مسئول با اشاره به این ‌که هم‌اکنون ۳ هزار خیّر به صورت ثابت با این انجمن همکاری دارند، خاطر نشان ‌کرد: هم‌اکنون ۵ مرکز دیالیز در سطح شهرهای استان فعالیت دارند که ۲ مرکز دیالیز در شهر زنجان در محل بیمارستان ولیعصر با ظرفیت ۳۰ تخت تجمیع شدند.

 

کلیدواژه ها: ، ، ، ، ،


دیدگاه ها و نقطه نظرات

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.