سه شنبه, ۱۲ فروردین , ۱۳۹۹ خبر INFO @ ZANJANKF . ORG پست الکترونیکی

عفونت ادراری را جدی بگیریم

انتشار: 28 نوامبر 2012

بیشتر بیماری های کلیوی به نفرون ها که بخش های کوچک تصفیه کننده در کلیه ها هستند، حمله می کنند و قدرت تصفیه را ازا آن ها سلب می کند. ویژگی نفرون ها این است که در اثر جراحت یا مسمومیت به سرعت آسیب می بینند . حال آن که بیشتر بیماری های کلیوی، نفرون ها را به آرامی و در سکوت از بین می برند و با این که در هر کلیه پیش رفته اند ، پس از سال ها و حتی دهه ها خود را نشان می دهند.
عفونت های ادراری یکی از شایع ترن علل نارسائی در کلیه ها می باشد. که در اثر وجود میکرو ارگانیسم های بیماری زا در مجاری ادراری با دفع قابل توجهی باکتری در ادرار همراه با علائم بالینی و یا بدون علامت خارجی ایجاد می شود. عفونت ممکن است در هر قسمتی از مجاری ادراری باعث ابتلای (مثانه –مجرای پیشابراه –پروستات –کلیه ها) در شخص گردد . و از چند ماه تا چند سال طول می کشد بدون آن که علامتی ایجاد کند که در اینجا تشخیص و درمان به موقع از درجه اهمیت بالایی برخوردار است .
عفونت های ادراری شامل دو گونه هستند:
۱-سیستیت (عفونت مثانه) با علائمی مانند: سوزش و تکرر ادرار – درد سوپراپوبیک –احساس پری مثانه –کدر و بد بودن ادرار- گاها برنگ خونی که چنانچه با تظاهرات (تب –تهوع-استفراغ) همراه باشد عفونت کلیه مطرح است .
۲-پیلونفریت (عفونت کلیه ها): با علائمی مانند (تب –لرز- استفراغ- اسهال) همراه است .
عوامل موثر در پیدایش عفونت ادراری عبارتند از:
(سد فیزیکی در خروجی ادرار ، انواع مختلف آنزیم ها و آنتی بادی های ضد باکتری و چسبندگی آنها در مثانه و ایجاد التهاب، خراشیدگی، سائیدگی مخاط پیشابراه ، تخلیه ناقص مثانه ،آلوده شدن مجرای ادراری با مدفوع،انسداد جریان ادراری به علت ناهنجاری های مادرزادی ،تنگی و قرارگرفتن سنگ ها در سر راه میزنای ،آنژین های چرکی و عفونت هات میکروبی درمان نشده ،اختلالات متابولیکی مثل دیابت،حاملگی ،نقرس،اختلالات نورولوژیک ،دیابت شیرین و عفونت از راه انتشار خونی) .
لازم به ذکر است که درصد عفونت مجرای ادراری در زنان بیشتر از مردان بوده و اغلب این عفونت ها بدون عارضه و خفیف می باشد و اکثر علت های برگشت مجدد عفونت های ادراری در مردان وزنان ریشه کن نشدن باکتری و یا وجود اختلالات ارگانیکی به خاطر عدم تشخیص و درمان به موقع می باشد.
تظاهرات بالینی : نشانه ها و علائم بالینی عفونت مجاری ادراری دارای طیف وسیعی بوده و در نیمی از موارد بیماری فاقد علامت است. باکتریوری در جریان بررسی های بهداشتی و آزمایشگاهی کشف می شود. علائم و نشانه های مجاری تحتانی به صورت (تکرر ادراری همراه با سوزش و درد و احساس سنگینی و اسپاسم در ناحیه مثانه می باشد.) در قسمت فوقانی دستگاه ادراری با (تب و لرز و درد پهلوها و احساس درد در زمان خروج ادرار) همراه است که با پیشرفت بیماری (تهوع،استفراغ و کاهش وزن بدن ، تورم، تنگی نفس ) دیده می شود و درمراحل ارزیابی اولیه بر اساس وجود باکتری
در نمونه ادرار و عفونت ادراری تشخیص داده می شود و از طرفی انسداد در مجاری ادراری و بعضی سنگ های کلیه نیز با ایجاد زمینه های عفونت در تشدید آسیب به سلول های کلیه باعث تخریب در بافت پارانشیم کلیه ها در کوتاه مدت می شود که با مشاهده علایمی همچون (سوزش یا تکرر ادرار، درد پهلوها و یا تغییر رنگ ادرار ) باید به فوریت به پزشک مراجعه شود.
نهایتا باید در نظر داشت آزمایش کامل ادرار بسیار آسان و کم هزینه بوده و آگاهی های سودمندی درباره وضعیت عمومی بدن و کارکرد کلیه ها و سایر اندام ها به دست می دهد . سایر روش های تشخیص با توجه به شرایط خاص هر بیمار با نظر پزشکی مورد استفاده قرار می گیرد.
می توان به تست پبوری ، اندازه گیری پروتئین، کارتینین، سرم اسمولالیته ادرار و روش های تصویر برداری (رادیوگرافی،سونوگرافی و اسکن) اشاره کرد.

کلیدواژه ها: ، ، ، ،


دیدگاه ها و نقطه نظرات

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.