پنج شنبه, ۲۷ تیر , ۱۳۹۸ خبر INFO @ ZANJANKF . ORG پست الکترونیکی

عدم آگاهی از دلایل افزایش بیماری های کلیوی است

انتشار: ۱ آبان ۱۳۹۲

مسئول روابط عمومی انجمن حمایت از بیماران کلیوی زنجان:

عدم آگاهی از دلایل افزایش بیماری های کلیوی است

babakhani1مسئول روابط عمومی انجمن حمایت از بیماران کلیوی زنجان، علت افزایش بیماری های کلیوی را عدم آگاهی و نبود علائم و نشانه های بیماری دانست و تصریح کرد: یکی از علت های اصلی افزایش تعداد بیماران، هزینه های سنگین دارو و درمان است و افرادی که دچار این بیماری می شوند باید هزینه هایی را متقبل شوند تا دچار بیماری های مزمن کیلوی نشوند.

گلزار باباخانی تعداد مراکز دیالیزی استان زنجان را ۶ مرکز برشمرد و ادامه داد:  بیمارستان های ولیعصر زنجان، امدادی ابهر، شهدای طارم، رازی ماهنشان، امیرالمومنین قیدار و بوعلی خرمدره دارای مراکز دیالیز هستند.

وی تهوع و استفراغ، کم اشتهایی و بی حالی، ورم دور چشم، ورم دور قوزک پا، سردردهای مکرر، تغییر رنگ و کاهش مقدار ادرار و افزایش فشار خون را از علائم بیماری های کلیوی برشمرد و تصریح کرد: در صورت مشاهده این علائم، رجوع به پزشک متخصص کلیه ضروری است و افرادی که توانایی پرداخت هزینه دارو و درمان را نداشته باشند با در دست داشتن معرفی نامه پزشک کلیه، می توانند در جهت بهره مندی از حمایت های انجمن کلیوی، به دفتر موقت این انجمن واقع در خیابان بعثت مراجعه نمایند.

مسئول روابط عمومی انجمن حمایت از بیماران کلیوی زنجان، تشکیل پرونده و بررسی وضعیت معیشتی بیماران توسط مددکار انجمن، جهت تعیین میزان نیازمندی بیماران را جزو مقدمات کار دانست و تاکید کرد: هدف از این اقدامات رساندن کمک های مردمی به دست نیازمندان واقعی است.

باباخانی کمک های انجمن به بیماران کلیوی نیازمند را شامل پرداخت هزینه دارو، آزمایش و سونوگرافی، آزمایشات قبل از پیوند وکمک هزینه پیوند و هزینه رفت و آمد بیماران دیالیزی نیازمند عنوان کرد و گفت: انجمن کلیوی زنجان در تهیه خواروبار و نیز فراهم کردن هزینه های تحصیلی و اشتغال این بیماران، تلاش می کند تا کمک های مردم خیّر را به دست بیماران نیازمند و بی بضاعت برساند.

وی داشتن شرط سنی مابین ۱۸ تا ۴۰ سال را برای فروش کلیه، ضروری عنوان کرد و یادآور شد: برای فروش کلیه، افراد متاهل و مجرد به ترتیب باید همسر و ولی خود را جهت امضاء رضایتنامه به همراه داشته باشند و پس از انعقاد قرارداد، جهت طی مراحل پیوند به انجمن کلیوی تهران معرفی می شوند که تا الان به علت نبود مرکز پیوند کلیه، مراحل پیوند در تهران انجام می شد که خوشبختانه با دریافت مجوز راه اندازی مرکز پیوند کلیه در زنجان عمده مشکلات بیماران در زمینه پیوند، کاهش می یابد.

مسئول روابط عمومی انجمن حمایت از بیماران کلیوی زنجان، به سه فوق تخصص کلیه در بیمارستان ولیعصر (عج) زنجان اشاره کرد و ادامه داد: پزشکان فوق تخصص در دو شیفت صبح و عصر و با هزینه ۲ الی ۵ هزار تومان، بیماران کلیوی نیازمند را ویزیت می کنند.

باباخانی داروخانه شهید رجایی و شهید بهشتی را برای ارائه خدمات دارویی مورد نیاز بیماران کلیوی مناسب دانست و افزود: داروخانه شهید رجایی ویژه بیماران پیوندی است که تامین کننده نیاز داروئی بیماران پیوندی در استان است.

وی به افزایش بیماری در ۶ ماهه اول سال شهر زنجان اشاره کرد و یادآور شد: در ۶ ماهه اول سال گذشته تعداد بیماران دیالیزی پذیرش شده ۲۱ نفر بود که این تعداد افراد در سال  ۹۲ به ۴۰ نفر رسید که این افزایش در سایر شهرستان ها نیز اتفاق افتاده است.

مسئول روابط عمومی انجمن حمایت از بیماران کلیوی زنجان،  تشخیص به موقع پزشکان را در پیشگیری از پیشرفت این بیماری موثر دانست و گفت: در برخی موارد پزشکان، دوره تشخیص را بسیار طولانی و پرهزینه می کنند و به خاطر همین فرصت سوزی ها و گاهی به علت تشخیص اشتباه پزشک، هزینه ها افزایش یافته و بیماری پیشرفت می کند.

باباخانی تعداد کل بیماران کلیوی استان زنجان را ۱۲۱۴ نفر اعلام کرد و گفت: تعداد بیماران تحت مراقبت و پیشگیری استان ۳۳۵ نفر و تعداد بیماران بهبود یافته پیوندی ۵۶۳ نفر می باشد.

وی به افزایش پیوند از مرگ مغزی نسبت به پیوند از زنده اشاره کرد و ادامه داد:  در زنجان نیز اهداء کننده از مرگ مغزی افزایش یافته است و تا الان به دلیل نبود مرکز پیوند در زنجان، عضوهای اهدایی باید به تهران انتقال یابد که این مساله شانس بیماران زنجانی منتظر پیوند را کاهش می دهد که البته با راه اندازی مرکز پیوند در زنجان گام هایی در این زمینه برداشته می شود.

مسئول روابط عمومی انجمن حمایت از بیماران کلیوی زنجان، شرط داشتن کارت اهداء عضو را حضور در انجمن کلیوی دانست و گفت: کسانی که تمایل به داشتن کارت اهداء عضو دارند، می توانند از طریق سایت اهداء عضو فرم مخصوص را تکمیل و کارت اهداء عضو رادریافت نمایند.

باباخانی به عدم توان مالی بیماران در تامین هزینه های اولیه زندگی اشاره کرد و افزود: بیماری های کلیوی مشکلات بیماران را دو چندان می کند.

وی کمک های این انجمن را به صورت مالی، آموزشی و معنوی اعلام کرد و گفت: این کمک ها در حل مشکلات بیماران ناکافی است و در صورت تامین مالی از سوی خیّرین و مردم نوعدوست، این انجمن می تواند گام های محکم تری بردارد.  

باباخانی نقش مسئولان را در کمک رسانی به بیماران نیازمند موثر دانست و ادامه داد: حضور مسئولان در کنار بیماران نیازمند، در تسکین آلام آنان موثر است و این حضور باید پررنگ تر شود.  

کلیدواژه ها: ، ، ، ، ، ، ،


دیدگاه ها و نقطه نظرات

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.