چهارشنبه, ۱۳ فروردین , ۱۳۹۹ خبر INFO @ ZANJANKF . ORG پست الکترونیکی

در گوشه قبلمان جایی برای یاری به انسان های افتاده باشد

انتشار: 30 ژانویه 2014

اولین فاتح قله اورست:

در گوشه قبلمان جایی برای یاری به انسان های افتاده باشد

najarianحسن نجاریان اولین فاتح اورست و شش قله مرتفع جهان، عکاس، تصویر بردار و عضو انجمن های خیریه به ویژه انجمن حمایت از بیماران کلیوی زنجان است. این شیفته واله که همه جا با دوربین جادویی اش به شکار نشسته، سر هر قله ای نامش هست، یک کلیک ویکی پدیا از او می گوید، بارها مقام های اولین را گردن آویز ساخته، با معلولین و مستمندان رابطه ای عمیق دارد و غم و شادیش را با آنان تقسیم می کند. در ذیل مصاحبه روابط عمومی انجمن حمایت از بیماران کلیوی را با وی می خوانید:

 وقتی زندگی کسی را بررسی می کنی بی درنگ خواهی رسید به اوان کودکی و شکل گیری شخصیت او که می تواند اقلیم، فرهنگ و ساختار محل تولد در آن دخیل باشد؛ برای حسن نجاریان نیز این گونه بود و وقتی پرسیدیم از محل تولد و زندگی کودکی اش، چنین پاسخ داد:

کوهستانی بودن شهر محل تولد و شغل پدرم که خَشن و نیاز به کار یَدی داشت، باعث شد که من نیز از توانمندی جسمی خوبی برخوردار شده و از همان اوان کودکی با کوه و دشت و صحرا انس بگیرم و با هر اوقات فراغتی به زندگی در باغات شهر و کوه ها روی آوردم که با دنیای بکر، اُنس و الفتی دیرینه یافتم و هر بار که دلتنگ شدم به دنبال رازهای پنهان این دایه مهربانم، به کوه پناه آوردم و من در این گذر عمر سختی ها کشیدم و چه یارانی را که در آغوشم تقدیم کوه ها نکردم. این فلسفه زیست است برای رفتن. باید تلاش کرد و هر رفتنی بهایی دارد شاید به قیمت از دست دادن جان.

بیوگرفی او را خواستم:

نجاریان هستم محمد حسن. اولین روز تابستان سال ۴۴ در نهاوند همدان چشم بر این جهان پر رمز و راز گشودم. فرزند سوم از چهار بچه خانواده هستم، پدر رفت و مادر مهربان سایه اش بر سرمان است. از تاریخ تاهل بیست سال گذشته و حاصلش فرازی مهربان است که مردی هفده ساله شده و ورزشکاری در حال رشد.

چرا زنجان؟ سی و پنج سال قبل به درخواست برادر بزرگم که شرکت صابون سازی داشت و بعد از خدمت سربازی، ساکن این دیار شدم با شغل های متعدد از مدیر تولید صابون سازی، اُپراتور کارخانه آسفالت، پیمانکار شن و ماسه و عاقبت کارمندی در شرکت پارس سویچ را انتخاب کردم.

با چه گروه و اشخاصی کار کردید؟

کسی که رشد و به سطح قابل قبولی از ورزش می رسد متعلق به دسته، گروه و حتی شهری نیست، شاید اگر خود ستایی نباشد آن فرد، شخصیتی جهانی می یابد. اما همیشه خود را وام دار گروه های آرارات، شکوه، آرش تهران، اورست زنجان، انجمن کوهنوردان ایران می دانم و از اندیشه پاکان و اساتیدی چون زنده یاد فریدون اسماعیل زاده، نعمت اخضری، کیومرث بابازاده، قربانی، عیوضی، پرویز پور ویسی، رضا زارعی، زنده یادان قدیر یزدانی، محمد اوراز و جزایری که تفکر نابشان پیوسته چراغ راهم بودند بهره گرفتم.

شروع کار شما از کجا بود؟

شروع کوهنوردی از ۱۳ سالگی در زادگاهم نهاوند با صعود قله کَمر بر اَفتو(سنگ رو به آفتاب)، آردشو  و قله یال کبود ۳۸۵۰ متر از رشته کوه گرین. ۱۵ سالگی بود که دماوند زیبا این بام کشور به من لبخند زد.

هر کسی که با سنگ و صخره آشنایی دارد همیشه از صعودهای دشوار شما می گوید و  این که شما صاحب سبک رشته انفرادی در کشور هستید این گونه است؟

تنهایی عالمی داره، اشتباه بی معنی است و اگر معنی پیدا کنه تو دیگه نیستی، سنگنوردی سبک های مختلف صعود داره که تلاشی است برای بالا رفتن حال؛ بدون ابزار یا با ابزار کوتاه و بلند. صعود انفرادی هم چند روش داره یکی صعودی است که سنگنورد با وسایل اقدام به صعود تنهایی از سنگ و یا دیواره می کند که ایمنی بالایی دارد اما در صعود انفرادی سلو یا فری سلو از ابزار استفاده نمی شود و سنگنورد فقط تکیه بر دانش، قدرت و تکنیک و تاکتیک خود دارد و شخص باید بارها از مسیر صعود کرده و نهایت به این نتیجه برسد که آیا می تواند از عهده کار بر آید و گرنه یک بار برای همیشه است.

چند نمونه از بلند ترین قلل جهان که شما صعود کرده اید نام ببرید:

– سال ۷۲ شرکت درگشایش دو مسیر جدید برای اولین بار بر روی دیواره (دمیر کازیک ترکیه به ارتفاع ۸۵۰ متر به همراه اعضای تیم ملی) با درجه ۵٫۱۱C سر پرستی اقبال افلاکی

– سال ۷۶ با شرکت در شش برنامه اردو دو سه و چند روزه، در داخل کشور موفق به صعود به قله گاشربروم ۲ منطقه هیمالیا ۸۰۳۵ متر پاکستان (مدال برنز جهانی)

– سال ۷۷ شرکت در ده اردو چند روزه داخل کشور و صعود به قله اورست ۸۸۴۸ متری (نخستین ایرانیان) (مدال طلای جهان)

– سال ۱۳۸۰ شرکت در شش برنامه اردویی در داخل کشور و صعود به قله ماکالو با ارتفاع ۸۴۶۳ متر (مدال نقره جهان)

– سال ۷۸  به عنوان تستر ابزار کوهنوردی اعزام به ایتالیا و شرکت در جشنواره ساخت ابزار سال ۲۰۰۰

– سال ۱۳۸۱ صعود به قله لوتسه ۸۵۱۶ متر سومین قله جهان (مدال طلای جهان)

– سال ۱۳۸۲ صعود به قله گاشربروم یک تا ارتفاع ۷۸۵۰ متر و بازگشت به علت سقوط بهمن و نهایتاً پرواز محمد اوراز (مدال سوم جهان)

– سال ۱۳۸۳ موفق به صعود قله اسپانتیک ۷۰۲۸ متر هیمالیا ی پاکستان ( مدال برنز آسیا)

– سال۱۳۸۷ صعود و سرپرستی تیم کارگران جهان به قله برودپیک هیمالیای پاکستان به ارتفاع ۸۴۱۶ متر ( مدال برنز جهان)

– سال۱۳۸۸ صعود و سرپرستی تیم زنجان به قله موستاق آتای چین به ارتفاع ۷۴۶۳ متر (مدال برنز آسیا)

– سال۱۳۸۹ صعود و سرپرستی تیم آزاد و بسیج به قله ۷۴۶۳ متری موستاق آتای چین ۳ بار ( مدال برنز آسیا)

– سال۱۳۹۰ صعود و سرپرست فنی  تیم زنجان به قله ۸۱۵۶ متری ماناسلو (مدال  برنزجهان)

– سال۱۳۹۰ و ۹۱ صعود و سرپرستی  تیم صعود کننده به قله ۶۴۶۳ متری مراپیک (مدال سوم آسیا)

– سال ۱۳۹۰ اعزام به امریکا جهت صعود و بازدید به دعوت انجمن کوهنوردی امریکا  

– سال۱۳۹۲ سرپرست تیم اعزامی به قله ۷۰۱۰ متری خان تنگری  (نقره آسیا)

البته در صعود های هیمالایا اورست از بالای کمپ اصلی، ماکالو، لوتسه، گاشربروم یک نقش عمده تصویر برداری و عکاسی نیز بر عهده بنده بود.

نحوه کمک های شما به خیریه ها به ویژه بیماران کلیوی زنجان چگونه است؟

تبلیغ و ترویج روح همدلی بین همکاران و کمک مالی به خیریه به جای گل، مراسم ختم و گرفتن صندوق کمک مالی.

آیا برای بیماران کلیوی برنامه خاصی در نظر دارید؟

اجرای برنامه ورزشی به یاد و نام خیریه ها، مشاوره ورزشی به بیماران و شرکت در برنامه های ورزشی و گرفتن فیلم، عکس و تصویر به روی قلل با پرچم های خیریه.

 نظر جنابعالی در خصوص کمک به بیماران نیازمند چیست؟

پر مسلم است هر انسان سالم باید دریابد شاید روزی بیماری شود محتاج بروی تخت بیمارستان، پس همیشه گوشه قلبمان جایی برای کمک و یاری به بیماران، نیازمندان و انسان های افتاده بگذاریم. فعالیت در سطح شهر به صورت نصب بیلبورد، اجرای سمینار و دعوت از خیرین، ساخت کلیپ و مصاحبه در تلویزیون و دادن مقاله به نشریات.

 


دیدگاه ها و نقطه نظرات

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.