چهارشنبه, ۱۳ فروردین , ۱۳۹۹ خبر INFO @ ZANJANKF . ORG پست الکترونیکی

دانستنی های شب ادراری

انتشار: 18 آوریل 2013

دانستنی های شب ادراریبی اختیاری ادرار به دفع مکرر ادرار در لباس یا رختخواب گفته می شود که معمولا به صورت شب ادراری است ، یعنی کودک در روز دفع ادرار را کنترل می کند اما در شب و هنگام خواب قادر به این کنترل نیست . البته سنی که که در آن شب ادراری یک پدیده غیر طبیعی تلقی می شود، به چندین عامل بستگی دارد که عبارت اند از : سنی که کودک کنترل ادرار را فرا گرفته است ، جنسیت وی ، الگو و دفعات بی اختیاری و انتظار والدین از کودک .
حدود ۱۵ درصد کودکان تا ۵ سالگی دچار شب ادراری می شوند، اما شب ادراری پس از این سن دیگر طبیعی نیست و باید بررسی شود . شب ادراری در پسرها شایع تر از دخترها است و به طور کلی دختران نسبت به پسران زودتر قادر به کنترل ادرار خواهند بود.
انواع بی اختیاری ادرار
بی اختیاری ادرار به سه شکل دیده می شود:
کودک فقط در شب و هنگام خواب دچار بی اختیاری می شود.
۸۰ درصد موارد بی اختیاری به این شکل جود دارد.
کودک فقط در روز دچار بی اختیاری می شود.
کودک هم شب و هم روز دچار بی اختیاری می شود.
در صورتی که کودک هیچ وقت کنترل ادرار را فرا نگرفته باشد، بی اختیاری اولیه و اگر دست کم به مدت یک سال کودک قادر به کنترل ادرار بوده و بعد مبتلا به بی اختیاری ادرار شده باشد، بی اختیاری ثانویه نامیده می شود.
در صورتی که کودک هرگز کنترل ادرار نداشته یا بی اختیاری هم در شب و هم در روز دارد،به ویژه در پسر بچه های مبتلا به بی اختیاری در روز، احتمال وجود ناهنجاری عضوی دستگاه ادراری زیاد است و این گروه از کودکان باید برای بررسی بیشتر به پزشک ارجاع شوند.
علل بروز شب ادراری
ناپایداری مثانه
کاهش ظرفیت مثانه و در نتیجه تخلیه زود به زود ادرار در بسیاری از کودکان مبتلا به بی اختیاری در شب و روز ثابت شده است . این کودکان معمولا علایم دیگری چون تکرر ادرار و فوریت در دفع ادرار نیز دارند و با مصرف دارو بهبود می یابند.
تاخیر در تکامل مغزی
کنترل ادرار یعنی تکامل مغز برای منقبض یا شل کردن دریچه پیشابراه (که درست زیر مجرای خروجی مثانه قرار دارد) به گونه ای که تخلیه ادرار با اراده و خواست شخص انجام شود. این در واقع بخشی از تکامل عمومی کودک است و باید به تدریج کسب شود. عوامل داخلی یا خارجی می توانند تکامل این بخش را به تاخیر بیاندازند. در نتیجه کودک به علت تاخیر در تکامل مغزی قادر به کنترل صحیح ادرار خود نیست .
سالهای دوم تا چهارم زندگی دوره نسبتا حساس زندگی در تکامل ادرار است . فشارهای اجتماعی و استرس به عنوان یک عامل خارجی کنترل ادراری را به تعویق می اندازد و بی اختیاری ادراری ثانویه را تشدید می کند در بچه های کوچک بروز شب ادراری با تولد خواهر و برادر ، بستری شدن در بیمارستان بین ۲ تا ۴ سالگی، شروع مدرسه ، از هم گسستگی خانواده به علت طلاق یا مرگ و نقل مکان به خانه ای جدید رابطه ای خاص دارد. معمولا این کودکان با گذشت زمان و تکامل مغز بهبود می یابند.
وراثت
احتمال بروز شب ادراری در کودکانی که والدین آنها خود به شب ادراری مبتلا بوده اند ، بیشتر است و در اکثر کودکان مبتلا یکی از بستگان آنان نیز دچار این اختلال بوده یا هست .
خواب
بعضی ها عقیده دارند شب ادراری به این دلیل اتفاق می افتد که کودک نسبت به سایر کودکان خواب عمیق تری دارد و در نتیجه متوجه پر بودن مثانه و خروج ادرار نمی شود. اما مطالعات نشان می دهد که خواب این کودکان مانند سایرین است و بی اختیاری در هر مرحله از خواب (چه مرحله خواب عمیق و چه مرحله خواب سبک) اتفاق می افتد . معمولا شب ادراری در ساعات اولیه خواب روی می دهد.
اختلالات روانی
اختلالات روانی فقط در ۲۰ درصد این کودکان وجود دارد. در صورت باقی ماندن مشکل شب ادراری در سنین بالاتر احتمال وجود آن اختلالات بیشتر خواهد بود.
علل عضوی
در صورت وجود اختلال عضوی در دستگاه ادراری عمدتا کودک دچار بی اختیاری در روز و بی اختیاری اولیه خواهد بود. به عبارت دیگر این کودکان هیچ وقت کنترل ادرار را فرا نگرفته اند. بنابراین کودک مبتلا به بی اختیاری در روز باید به پزشک ارجاع شود تا در صورت وجود علل عضوی، با رفع آن ، بی اختیاری کودک نیز برطرف شود.
درمان
بی اختیاری ادرار معمولا با گذشت زمان بهبود می یابد . ۹۹ درصد کودکان مبتلا به شب ادراری تا سن ۱۵سالگی بهبود خواهند یافت ،هر چند در صورت وجود اختلال عضوی دستگاه ادراری، بهبود بی اختیاری مستلزم درمان و رفع اشکال عضوی است. چند روش گوناگون برای درمان شب ادراری وجود دارد. ابتدا لازم است آموزش مناسب آداب تخلیه همراه با تشویق از طرف والدین به خصوص در کودکانی که بی اختیاری اولیه دارند صورت گیرد. تهیه یادداشت از وضعیت کنترل ادرار کودک هم برای تعیین وضعیت اولیه اختلال و هم پیگیری پیشرفت کودک کمک کننده است . محدود ساختن مصرف مایعات از ساعات عصر به بعد و بیدار کردن شبانه کودک برای دفع ادرار می تواند مفید واقع شود.
استفاده از تشکچه های مخصوص که با رسیدن اندک رطوبت به آن زنگ به صدا در می آید سبب بیداری کودک هنگام شروع دفع ادرار و کنترل آن می شود. این روش در بیش از ۵۰ درصد موارد موجب کنترل ادرار در کودکان مبتلا به شب ادراری شده است.
از داروها به ندرت و فقط به عنوان آخرین وسیله و در موارد شدید استفاده میشود . اکثر این کودکان با مصرف دارو بهتر می وشند و تقریبا یک سوم آنان بهبودی کامل خواهد یافت، اما احتمال بروز تحمل دارویی و عود شب اداری در برخی نیز وجود دارد.

 

کلیدواژه ها: ،


دیدگاه ها و نقطه نظرات

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.