یکشنبه, ۱۰ فروردین , ۱۳۹۹ خبر INFO @ ZANJANKF . ORG پست الکترونیکی

تغذیه سالم، ورزش مناسب و عدم استرس در کاهش بیماری های کلیوی ضروری است

انتشار: 10 جولای 2013

دکتر ناصرالدین کریمی:

تغذیه سالم، ورزش مناسب و عدم استرس در کاهش بیماری های کلیوی ضروری است

بیماران کلیوی از گرفتن روزه خودداری کنند

دکتر ناصرالدین karimiکریمی عوامل موثر در داشتن کلیه های سالم را برشمرد و گفت: تغذیه سالم، ورزش مناسب و نداشتن استرس در جامعه، از عوامل مهم در کاهش بیماری های کلیوی در بین افراد است.

وی در جلسه مشاوره پزشکی ماهانه که به همت انجمن کلیوی زنجان، ۱۸ تیر ماه سالجاری و با حضور بیماران کلیوی زنجان برگزار شد، تاکید کرد: بیماران دیالیزی و پیوندی به دلیل نیاز بدنشان به مایعات، از گرفتن روزه در ماه رمضان خودداری کرده تا دچار هزینه ها و مرارت های ناشی از روزه گرفتن نشوند.

این عضو کمیته پزشکی انجمن حمایت از بیماران کلیوی زنجان ادامه داد: افرادی که دارای کلیه های سنگ ساز هستند، باید هر ۲ ساعت یک بار، به میزان یک لیوان آب مصرف نمایند و روزه گرفتن این افراد مغایر با تغذیه مناسب است.

دکتر کریمی فقر غذایی و فرهنگی را از عوامل مهم بروز بیماری های کلیوی نام برد و تصریح کرد: عدم آگاهی از عفونت های ادراری، فشار خون به دنبال بیماری های دیگر، عوارض دارویی، دیابت و سنگ ها نیز در به وجود آمدن بیماری های کلیوی موثر هستند.

وی خودداری از خوردن برخی از غذاها را در پیشگیری از بیماری های کلیوی، مفید عنوان کرد و افزود: استفاده از نمک، فست فودها، غذاهای پرچرب و خوردن گوشت و احشای داخلی حیوانات و شیرینی ها به میزان زیاد، بیماری های کلیوی را تسریع می بخشد و نوشیدن مایعات و خوردن میوه ها به میزان لازم، سلامتی کلیه ها را به همراه دارد.

دکتر ناصرالدین کریمی بیماران کلیوی را مستعد عفونت های مجدد دانست و تاکید کرد: به هم خوردن اوره، تغییرات فشار خون و افزایش وزن در کمین بیماران کلیوی است.

وی آگاه سازی مردم را در پیشگیری از بیماری های کلیوی لازم دانست و گفت: اطلاع رسانی به موقع باید در دستور کار مراکز بهداشتی و درمانی، دانشگاه علوم پزشکی، انجمن حمایت از بیماران کلیوی، بهزیستی، صدا و سیما، جراید و رسانه های عمومی قرار گیرد.

دکتر کریمی همچنین رعایت مسائل ایمنی را در مورد حجامت بیماران کلیوی، مهم دانست و یادآور شد: فصد خون (خون گیری از رگ) روش مناسبی برای حجامت بیماران کلیوی که نیاز به حجامت دارند،است.

کلیدواژه ها: ، ، ، ، ، ،


دیدگاه ها و نقطه نظرات

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.