دوشنبه, ۱۲ خرداد , ۱۳۹۹ خبر INFO @ ZANJANKF . ORG پست الکترونیکی

تاثیر آب انار در کاهش التهاب بیماران دیالیزی

انتشار: 28 اکتبر 2013

تاثیر آب انار در کاهش التهاب بیماران دیالیزی

anar12تحقیقات چند ساله از فواید متعدد آب انار خبر می دهند. بررسی ها نشان می دهند آب انار منبع بسیار خوب آنتی اکسیدان است و از کلسترول و فشار خون (به ویژه بیماران مبتلا به دیابت و پرفشار خون) می کاهد.

یک تحقیق جدید که در مراحل آغازین خود قرار دارد از تاثیر آب انار در خنثی سازی عوارض بیماران کلیوی پس از دیالیز (شامل میزان بالای مرگ به دلیل عفونت و حمله قلبی) حکایت دارد.

محققان به ۱۰۱ بیمار دیالیزی، آب انار یا مشابه آن را در آغاز هر جلسه دیالیز (سه بار در هفته و به مدت یک سال) نوشاندند.

بررسیهای آزمایشگاهی نشان داد بیمارانی که آب انار نوشیدند از التهاب به دور ماندند و آسیب ناشی از تنش اکسیداتیو (به خاطر رادیکالهای آزاد) در آنها به حداقل خود رسید.

نتایج دیگر این بررسی از کاهش فشار خون، چربی و کاهش حملات قلبی حکایت دارند. این نتایج موید مطالعات دیگر به ویژه در زمینه بیمارانی است که خون آنها دیالیز می شود. چون اکثر بیماران کلیوی یا بر اثر عفونت یا ناراحتی های قلبی می میرند.

محققان می گویند: نوشیدن مقدار مناسبی آب انار با مقدار نظارت شده و سالم پتاسیم در کاهش عوارض این بیماران موثر است. البته مقدار زیاده از حد پتاسیم برای بیماران کلیوی مطلوب نیست.

محققان پیشنهاد کردند با توجه به احتمال فراوان همه گیری بیماری کلیوی مزمن (CKD) در دهه آینده، آزمایشهای دیگری در زمینه تاثیر آب انار انجام شود.

دانشمندان اعلام کردند خوردن آب انار فواید زیادی برای بیماران کلیوی و دیالیزی دارد.

این دانشمندان طی نتایج حاصله از تحقیقات خود اعلام کردند احتمال ابتلا به عفونت در بیماران کلیوی و بیماران دیالیزی که در هفته چند لیوان آب انار می خورند، کمتر خواهد بود.

تحقیقات نشان می دهد آنتی اکسیدان های موجود در آب انار می تواند آسیب های سلولی را که در اثر رادیکال های آزاد به وجود می آید کاهش دهد.

دانشمندان معتقدند رژیم های سرشار از آنتی اکسیدان ها می توانند کمک زیادی به افراد مبتلایان به نارسایی های کلیوی کند. دلیل اصلی این موضوع این است که میزان رادیکال های آزاد در خون این بیماران در طی عبور خون از دستگاه های دیالیز افزایش پیدا می کند. این موضوع می تواند باعث افزایش تورم در بافت های بدن شود.

مصرف این آب میوه باعث شده است تعداد مراجعات به بیمارستان به دلیل عفونت های کلیوی از ۴۰ درصد به ۸۰ درصد در بین این بیماران کاهش داشته باشد.

طی نتایج حاصله از تحقیقاتی که در سه سال گذشته صورت گرفته آب انار در میان محصولات متنوع، حاوی بیشترین مقدار پلی فنول ها است.

کلیدواژه ها: ، ، ، ، ، ، ،


دیدگاه ها و نقطه نظرات

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.