سه شنبه, ۶ فروردین , ۱۳۹۸ خبر INFO @ ZANJANKF . ORG پست الکترونیکی

بیست وهفتمین گردهمایی سراسری انجمن های کلیوی کشور در تهران برگزار شد

انتشار: ۷ آبان ۱۳۹۷

به گزارش روابط عمومی با حضور جمعی از مدیران انجمن های استانی ، وزارت بهداشت و درمان ،اعضای کمسیون بهداشت و درمان مجلس شورای اسلامی ، اعضای هیئت علمی دانشگاه ها و تنی چند از پزشکان متخصص و مددکاران در سالن اجلاس ساختمان مرکزی انجمن کلیوی تهران برگزار شد.
دکتر داریوش آرمان مدیرعامل انجمن کلیوی ایران پیرامون حرکت جهشی و ساختاری هیئت مدیره جدید با نگرش تخصصی علمی و با چشم انداز روشن و امیدبخش در تعامل و همکاری تنگاتنگ با وزارت بهداشت درمان وزارت کشور صدا و سیما انجمن های نفرولوژی و شورای عالی پیوند و سایر نهادهای مرتبط با رویکرد موضوع اساسی و ضروری پیشگیری آموزش در کنار رسیدگی به نیازهای درمانی و معیشتی بیماران کلیوی به ایراد سخنرانی پرداخت وی تأکید کرد با توجه به شرایط حاکم افزایش تعداد بیماران کلیوی و مشکلات جانبی آنها و اهمیت تامین نیازهای اولیه آنان و غربالگری برای شناسایی علائم و رسیدگی اولیه باید پاشنه ها را کشید و بدون تعارف و تعلل و به صورت تمام وقت با استفاده از تمام ظرفیت ها تلاش کرد
وی با اشاره به مشکلات معیشتی و درمانی بیماران دیالیزی به ویژه در استان های حاشیه ای کشور گفت : انجمن کلیوی به عنوان حامی بیماران ،باید در مراکز دیالیزی استانها بر سر بالین بیمار حضور یافته و به خانواده بیماران نیازمند سرکشی نمایند. وی با اشاره به ۲۰۰ شعبه نمایندگی فعال استانی و شهرستان ها گفت انجمن حمایت از بیماران کلیوی یک بازوی قوی و تاثیرگذار با پشتوانه مردمی است هم اکنون با عملکرد و تعهد می توانیم ثابت کنیم که در چهار دهه انقلاب اسلامی امانت دار خوبی برای هدایا و خیرات مردم بوده ایم. دکتر جمالی مدیر کل سازمان های مردم نهاد وزارت بهداشت با اشاره به اینکه این سازمان از بطن جامعه و انسان های خیر به وجود آمده گفت: در تاریخ ایران کارهای برجسته و ماندگاری در حوزه های مختلف توسط مردم در کشور انجام گرفته است .
وی افزود : بررسی مشکلات و شناسایی ضعف‌ها و انتقال آن به مسئولین کشوری برای غلبه بر بحران ها و کم کردن حجم هزینه های دولت توسط سازمان های مردم نهاد از طریق ارتباط و دفاع ملی امکان پذیر است و این کار بزرگترین وظیفه انجمن ها می باشد.
در ادامه این آیین دکتر موسوی ، رئیس انجمن مددکاری اجتماعی کشور در خصوص اهمیت موضوع مددکاری و کمک به بیمار، خانواده و سایرافراد جامعه گفت: امروز با استفاده از نیروهای افتخاری، مومن و متخصص توانسته ایم در راه شناسایی و ارزیابی نیازهای جامعه قدم برداشته و یک زندگی آرام و بدون دغدغه برای خانواده ها به ارمغان بیاوریم.
دکتر شادنوش رئیس مرکز پیوند اعضا و بیماری های وزارت بهداشت نیز در خصوص دستگاههای جدید دیالیز گفت : تعداد ۱۰۰۶ دستگاه دیالیز با هماهنگی انجمن مرکزی در بخشهای دیالیز کشور با اولویت نیاز توزیع میشود .وی افزود : انجمن‌های کلیوی کشور باید با جذب اعتماد خیرین و شفاف سازی مالی و ارائه خدمات در تعامل با اساتید علمی تخصصی دانشگاه ها و کارشناسان مرتبط در راستای رسالت و تعهد اخلاقی در مسیر شناخت نیازهای درمانی و اجتماعی بیمار قدم بردارند.
وی افزود : باید بتوانیم با راهکارهایی بیماران را از انزوا خارج و به زندگی بازگردانیم .دکتر نوبخت عضو کمیسیون بهداشت و درمان مجلس شورای اسلامی با اشاره به موضوع مهم پیوند گفت: پیوند کلیه از دهه اول انقلاب در ایران انجام میشود که این امر با تلاش دانشمندان ، پزشکان و اساتید به خودکفایی کامل رسیده است . وی در این خصوص خبر داد: نمایندگان عضو کمیسیون بهداشت و درمان مجلس در حال تهیه طرحی هستند که به موجب آن اهدای عضو بعد از تائید مرگ مغزی به صورت قانون در مجلس شورای اسلامی و شورای نگهبان به تصویب برسد.
گنجی، از اساتید و اعضای انجمن نفرولوژی ایران نیز در خصوص حمایت و فراهم نمودن شرایط زندگی مطلوب برای بیماران کلیوی خاطر نشان کرد: برنامه‌ریزی برای پیوند هر چه سریعتر کلیه برای بیماران واجد شرایط در سطح کشور از بزرگترین خدمات انجمن می‌باشد .
وی اضافه کرد کاستن آلام جسمی و اجتماعی و هزینه‌های سرسام‌آور دیالیز با اهدای کلیه که اقدامی قابل ستایش و بزرگ است امکان پذیر است و انجمن ها می توانند در ارتباط برقرار کردن اهدا کننده و گیرنده کلیه کمک به سزایی نمایند.
دکتر فرشاد قائم مقام معاون اجتماعی وزیر بهداشت با بیان این نکته که بیش از یک میلیون نفر از ناحیه دیابت و فشار خون در معرض ابتلا به بیماری‌های کلیوی هستند گفت باید با برنامه ریزی صحیح از پیشرفته بیماری ها در این مرحله جلوگیری کنیم و مانع از نارسایی کلیوی بیماران شویم.
دکتر فاطمی رئیس دانشکده مدیریت و اقتصاد دانشگاه شریف در ادامه این آیین گفت : یک بیمار دیالیزی برای برگشت به زندگی راهی جز پیوند کلیه ندارد و این عملدر کل دنیا رایج می باشد
وی اضافه کرد : ما باید با نگاه انساندوستانه به مقوله اهدای کلیه بنگریم .اهدای عضو نه در نگاه مادی بلکه در راستای تجدید حیات همنوع و کاستن درد و رنج هموطنان، قابل ستایش است.
اکبری معاون سازمان مشارکت های اجتماعی وزارت کشور نیز با تأکید بر نقش تعامل و همراهی این معاونت با هیئت مدیره جدید انجمن مرکزی از دستور صریح وزیر کشور به همه استانداری ها مبنی بر همکاری و پشتیبانی بیشتر از انجمن‌های کلیوی مراکز استان‌ها خبر داد.
نجفی زاده رئیس شبکه پیوند اعضا کشور نیز از نقش انجمن کلیوی در فرهنگ‌سازی آحاد مردم برای اهدای عضو بیمار مرگ مغزی در طول سالیان گذشته تشکر کرد و گفت افزایش آمار پیوند اعضا در سالهای اخیر و در نتیجه افزایش طول عمر بیماران ، نتیجه نگاه ویژه خانواده ها به این امر مهم و حیاتی و انسان دوستانه است.
سرهنگ مرادی معاون اجتماعی ناجا نیز با مهم خواندن مقوله سلامت افزود: سلامتی روح و روان و جسم افراد جامعه از ارکان اساسی پویایی و سلامت پایدار یک کشور است .
وی با بیان اینکه سلامت پایدار و نقش آن در امنیت جامعه قابل توجه است، گفت: انجمن‌های باید بیشترین انرژی خود را در بخش آموزش و پیشگیری گذاشته و با تشریک مساعی و همفکری با کارشناسان ، راه مناسب برای مقابله و کاستن ابتلا به بیماریهای صعب العلاج و خاص بیابند.

طهماسبی مدیر انجمن کلیوی استان زنجان با ارائه عملکرد شش ماهه سال جاری انجمن کلیوی استان زنجان ، از آغاز بکار و بهره برداری رسمی از مرکز دیالیز انجمن زنجان خبر داد.
طهماسبی در ادامه از حرکت جهشی انجمن کلیوی زنجان خبر داد و گفت : انجمن زنجان در اجرای برنامه های حمایتی و فرهنگی و آموزشی و تلاش در راستای ارتقای جایگاه ملی انجمن بیش از پیش تلاش میکند.
طهماسبی در ادامه سخنان خود طی پیشنهادی ، خواستار پیگیری افزایش تعرفه دیالیز توسط بیمه سلامت و همچنین صدور دفترچه خاص درمانی برای بیماران مراقبتی و تحت نظر شد .
همچنین پیشنهاد امتیازات بیشتر اجتماعی برای کارت‌های شناسایی بیماران کلیوی و نیز قرار گرفتن هفته بیماران کلیوی در تقویم رسمی کشور از دیگر نکات مورد تأکید مدیر انجمن کلیوی زنجان بود.

کلیدواژه ها: ، ، ، ،


دیدگاه ها و نقطه نظرات

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.