یکشنبه, ۱۰ فروردین , ۱۳۹۹ خبر INFO @ ZANJANKF . ORG پست الکترونیکی

بیماران دیالیزی از خدمات مناسبی برخوردارند

انتشار: 3 جولای 2013

سومین جلسه کمیته پزشکی 13920412با حمایت های دانشگاه علوم پزشکی و خدمات بهداشتی و درمانی زنجان؛
بیماران دیالیزی از خدمات مناسبی برخوردارند
مدیر انجمن حمایت از بیماران کلیوی زنجان در سومین جلسه کمیته پزشکی انجمن کلیوی زنجان که در محل دانشگاه علوم پزشکی و خدمات بهداشتی و درمانی برگزار شد، تعامل بین دانشگاه علوم پزشکی و انجمن حمایت از بیماران کلیوی زنجان را موثر دانست و گفت: حمایت های دانشگاه علوم پزشکی توانسته است مشکلات موجود در زمینه ارائه خدمات به بیماران بخش دیالیز را مرتفع سازد.
مابه التفاوت قیمت دارو به یک میلیون ریال رسید
محمدرضا طهماسبی داروخانه های موجود در سطح استان را مناسب ارزیابی کرد و افزود: داروخانه های شهید بهشتی و شهید رجایی در ارائه خدمات به بیماران کلیوی فعالیت دارند.
وی مشکل اساسی بیماران کلیوی را افزایش قیمت دارو عنوان کرد و گفت: مابه التفاوت قیمت دارو به یک میلیون ریال رسیده است و این مساله می تواند مشکلات بیماران کلیوی را تشدید نماید.
دیابت و فشار خون از پیش زمینه های بیماری کلیوی است
در ادامه دبیر کمیته پزشکی انجمن حمایت از بیماران کلیوی زنجان، مهمترین پیش زمینه های بیماران کلیوی را، دیابت و فشار خون برشمرد و گفت: توجه به دو عامل خطر فشارخون و دیابت، در زمینه پیشگیری بیماری کلیوی تاثیرگذار است.
دکتر مجید صادقی تصریح کرد: فضای علمی و پژوهشی کمیته پزشکی انجمن کلیوی زنجان در تعامل با دانشگاه علوم پزشکی در پیشگیری از بیماری کلیوی کمک کننده است.
علت اول مرگ و میر در ایران بیماری های قلبی و عروقی است
در این جلسه رئیس مرکز بهداشت شهرستان زنجان تاکید کرد: از ۴۰۰ هزار نفر افراد بالای ۳۰ سال، ۲۸۰ هزار نفر تست فشارخون داده اند که تا پایان مرداد ماه سالجاری ادامه دارد.
محمدرضا صائینی اختصاص اعتبار را شرط اساسی اجرای برنامه ها در زمینه پیشگیری بیماری های کلیوی مطرح کرد و افزود: با تخصیص اعتبار می توان ادغام برنامه ها در نظام شبکه را در اولویت قرار داد.
وی تاکید کرد: علت اول مرگ و میر در ایران بیماری های قلبی و عروقی است.
 محمدرضا صائینی همکاری انجمن کلیوی زنجان در زمینه آموزش را مهم عنوان کرد و افزود: تدوین برنامه های آموزشی، بازآموزی، خودآموزی، امکانات نرم افزاری، برگزاری آزمون های غیر حضوری و برگزاری دوره های مجازی برای کارشناسان از جمله اقدامات آموزشی و افزایش سطح آگاهی در زمینه بیماری های کلیوی است.
وجود مرکز تخصصی کنترل فشارخون و دیابت در سطح استان ضروری است
در ادامه نماینده معاون دانشگاه علوم پزشکی و خدمات بهداشتی و درمانی زنجان تاکید کرد: وجود مرکز تخصصی در زمینه کنترل فشارخون و دیابت در سطح استان ضروری است.
 رویا قهرمانی اغلب بیماران کلیوی را بی بضاعت دانست و یادآور شد: اغلب این بیماران برای تهیه دارو با مشکل مالی مواجه هستند.
در سالجاری قیمت دارو ۲۰ الی ۱۰۰ درصد افزایش یافت
در این جلسه علیرضا حقیقت، معاون غذا و دارو در دانشگاه علوم پزشکی زنجان با اشاره به افزایش نرخ تورم و قیمت نرخ ارز افزود: در سالجاری قیمت دارو ۲۰ الی ۱۰۰ درصد افزایش یافت.
وی به راه اندازی سامانه جامع ثبت دارویی بیماران خاص در سال گذشته اشاره کرد و یادآور شد: بیماران کلیوی جزو اولین بیمارانی بودند که اطلاعات دارویی آنان در این سامانه به ثبت رسید.
مراقبین بهداشت در افزایش سطح آگاهی دانش آموزان موثرند
مقصود خدایاری، نماینده اداره کل آموزش و پرورش استان زنجان نیز به تاثیرگذاری اداره کل آموزش و پرورش در زمینه پیشگیری اشاره کرد و گفت: مراقبین بهداشت و بهورزان در زمینه ارائه آموزش، پیشگیری و افزایش سطح آگاهی دانش آموزان و اولیاء آنان موثر هستند.
اقبال مردم متوجه انجمن حمایت از بیماران کلیوی است
در این جلسه رئیس دانشگاه علوم پزشکی و خدمات بهداشتی و درمانی استان زنجان، انجمن حمایت از بیماران کلیوی را در طول دانشگاه علوم پزشکی دانست و گفت: با پیگیری های مستمر انجمن کلیوی زنجان، اقبال مردم متوجه این انجمن است.
دکتر رحیم سروری زنجانی افزود: آگاهی دادن به مردم در زمینه خطرات بیماری ها، غربالگری و اطلاع رسانی از جمله دریچه های ارتباط مردم با بیماری ها است.
وی تاکید کرد: کلیدی ترین بحث در حوزه سلامت ایجاد تفاهم بین دانشگاه علوم پزشکی زنجان، معاونت بهداشت، درمان و غذا و انجمن کلیوی حمایت از بیماران کلیوی است.  

کلیدواژه ها: ، ، ، ، ،


دیدگاه ها و نقطه نظرات

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.