یکشنبه, ۱۰ فروردین , ۱۳۹۹ خبر INFO @ ZANJANKF . ORG پست الکترونیکی

با بیماری های کلیوی بیشتر آشنا شویم

انتشار: 18 آوریل 2013

با بیماری های کلیوی بیشتر آشنا شویمیکی از بیماری هایی که افراد بسیاری در نقاط مختلف جهان با آن دست و پنجه نرم می کنند ، بیماری کلیوی است افراد از زمان بروز این بیماری باید به طور مرتب و مداوم تحت درمان قرار بگیرند و در مراحل پایانی ، دیالیز یا پیوند کلیه تنها راه باقیمانده برای ادامه حیات این بیماران خواهد بود. بسیاری از افراد جامعه از بیماری حاد کلیوی خود اطلاع ندارد ، در حالی که با بررسی های ساده ای به راحتی می توانند پیش از رسیدن به مرحله نارسایی کلیوی نیاز به دیالیز مسیر زندگی خود را تغییر دهند. 
نرخ مرگ و میر سالانه بیماران دیالیزی در کشورهای پیشرفته بالای ۲۰ درصد و در ایران کمتر از ۱۶ درصد است که دلیل اصلی آن ، بالا بودن سن بیماران دیالیزی در کشورهای پیشرفته است . از سوی دیگر رقم پیوند کلیه در ایاران ۲۴ مورد به ازای هر یک میلیون نفر است که این رقم در کشورهای در حال توسعه ۱ تا ۵ مورد و در کشورهای پیشرفته ۲۰ تا ۴۰ مورد است و علت اصلی بالا بودن آمار ایران در زمینه پیوندی کلیه ، مجاز بودن پیوند کلیه ازفرد زنده است که ۸۰ درصد موارد را شامل می شود، در حالی که در برخی کشورها این کار مجاز نیست.
علائم هشدار دهنده ابتلا به بیماری کلیوی عبارت اند از : تورم اطراف چشم ها، درد در قسمت پهلوها و زیر دنده ها، بالا بودن فشارخون و تکرر ادرار به ویژه در شب ، کنترل به موقع فشارخون، ،متعادل نگه داشتن وزن بدن، پرهیز از خوردن غذاهای مانده ، پرچرب و شور و نیز پرهیز از مصرف هرگونه دارو بدون تجویز پزشک ، در پیشگیری از بمیاری های کلیه موثر است.
کار کلیه چیست؟
کلیه به شکل لوبیا و به اندازه مشت هر فرد و محل آن نزدیک به وسط پشت ، درست زیر قفسه سینه است . کلیه ها ، اندام های تخصصی تصفیه فشارخون هستند. کلیه ها سه هورمون مهم نیز ترشح می کنند . اریتروپویتین که در تولید گلبول قرمز خون نقش دارد . رنین که فشارخون را تنظیم می کند و کلسی تریول که نوع فعال ویتامین D است و در حفظ کلسیم استخوان ها و تعادل طبیعی شیمیایی در بدند موثر است .
چرا کلیه ها دچار مشکل می شوند؟
بیشتر بیماری ها یکلیوی نفرون ها را که بخش های کوچک تصفیه کننده در کلیه ها هستند ، درگیر و قدرت تصفیه را از آنها سلب می کنند. نفرون ها در اثر جراحت یا مسمومیت به سرعت آسیب می بینند. بیماری های کلیوی ، نفرون ها را به آرامی و در سکوت از بین می برند . دیابت و فشارخون بالا، دو عامل اصلی بروز بیماری های کلیوی هستند.
دلایل ابتدا به بیماری های کلیوی
۱-بیماری نفرونی دیابتی
دیابت بیماری است که بدن را از استفاده کافی گلوکز (قندخون) باز می دارد و اگر گلوکز اضافی در خون باقی بماند ، به صورت یک سم عمل می کند. در حقیقت بیماری نفرونی دیابتی همان آسیب به نفرون ها در اثر قند استفاده نشده در خون است . از این روی اگر سطح گلوکز خون فرد پایین نگه داشته شود ، می تواند تاثیر بیماری دیابت در بروز بیماری نفرونی را به تاخیر اندازد.
۲-فشارخون خون بالا
فشارخون بالا می تواند به مویرگ های کلیه ها آسیب برساند که در این صورت کلیه ها نمی توانند مواد اضافی بدن را دفع کنند. بنا براین پزشکان توصیه می کنند که افراد مبتلا به دیابت یا کم کاری کلیوی ، باید فشارخون خود را پایین نگه دارند.
۳-بیماری های گلومرولی
بیماری گلومرولی مویرگ های درون کلیه ها را تحت تاثیر قرار می دهد. از نخستین نشانه های این بیماری می توان به وجود پروتئین ، خون یا هر دو در ادرار اشاره کرد.
۴-بیماری های کلیوی ارثی و مادرزادی
برخی بیماری های کلیوی ناشی از ناهنجاری ژنی است. از طرفی برخی مشکلات کلیوی ممکن است هنگامی ایجاد شوند که نوزاد هنوز در رحم مادر است. به هر حال از نخستین نشانه های مشکلات کلیوی می توان به فشارخون بالا، کمبود گلبول قرمز در خون و وجود خون یا پروتئین در ادرار اشاره کرد.
۵-سایر عوامل ابتلا به بیماری های کلیوی
مسمومیت و جراحت می توانند منجر به ایجاد بیماری کلیوی شوند . برخی از داروهایی که به راحتی و بدون نسخه پزشک در دسترس مردم قرارد دارند، اگر به طور مداوم و به مدت طولانی استفاده شوند ، می توانند به کلیه ها آسیب برسانند . داروهایی مانند آسپیرین –استامینوفن و ایبوپروفن از خطرناک ترین عوامل ایجاد بیماری کلیه به شمار می روند .
از کار افتادگی آنی کلیه
ایجاد وقفه های ناگهانی در کار کلیه را از « از کار افتادگی آنی کلیه » می گویند که تصادف ، از دست دادن مقدار زیادی خون یا برخی داروها یا سموم ، نمونه هایی از عوامل ایجاد کننده آن هستند. این نوع بیماری می تواند در بلند مدت به از کار افتادگی دائمی کلیه بیانجامد.
بیماری کلیوی مزمن
بیشتر مشکلات کلیوی به آرامی رخ می دهند و ممکن است فرد سال ها مبتلا به بیماری کلیوی خاموش باشد . از کار افتادن تدریجی کلیه را بیماری کلیوی مزمن یا نارسایی مزمن کلیوی (CKD ) می نامند . در این نوع بیماری ، درصد بالایی از خطر مرگ بر اثر سکته قلبی وجود دارد.
نارسایی کامل کلیه ها
از کار افتادکی کامل یا تقریبا کامل کلیه ، بیماری کلیوی وخیم (ESRD) نام دارد. افراد مبتلا به این بیماری برای ادامه حیات ، به دیالیز یا پیوند کلیه نیاز دارند.
نشانه های بیماری کلیوی چیست ؟
افراد در مراحل اولیه ابتلا به بیماری کلیوی به هیچ وجه احساس مریضی نمی کنند،ولی با وخیم تر شدن بیماری، بیش از همیشه ادرار می کنند. ممکن است احساس خستگی کنند. شاید اشتهای خود را از دست بدهند و دچار استفراغ و درد و ورم شکم شوند. دست و پاهای شان دچار تورم یا بی حسی می شود. ممکن است احساس خواب آلودگی کنند، یا تمرکز حواس برای شان مشکل شود . پوست بیماران کلیوی تیره می شود و این افراد دچار گرفتی عضلات می شوند.
با بیماری کلیوی چه باید کرد؟
متاسفانه بیماری کلیوی مزمن اغلب قابل درمان نیست . اما اگر فرد درمراحل ابتدایی بیماری کلیوی باشد ، شاید بتواند با عمل به توصیه های زیر کاری کند که کلیه هایش برای مدت بیشتری دوام بیاورد:
-مبتلایان به دیابت مراقب قندخون خود باشند .
-از مصرف خود سرانه داروهای مسکن پرهیز کنند.
-فشارخون خود را به طور منظوم کنترل کنند.
اگر کلیه ها از کار بیافتند چه می شود؟
اگر کلیه های به طور کامل از کار بیافتند، آب اضافی و سموم مختلف در بدن انباشته می شوند ، دست ها و پاها ورم می کنند ، احساس ضعف و خستگی به فرد دست می دهد و همه این علائم به این دلیل است که بدن برای درست کار کردن به خون تمیز و تصفیه شده نیاز دارد.
نقطه پایانی
با پیشرفت بیماری کلیوی ، فقط دو راه برای بیماران وجود دارد: دیالیز و پیوند کلیه .
در واقع پیوند کلیه ، آخرین امید بیماران کلیوی است . کلیه پیوندی ممکن است از سوی فردی ناشناس که دچار مرگ مغزی شده ، یا فردی زنده اهدا شود. کلیه ای که پیوند زده میشود، باید با بدن بیمار سازگار باشد تا دستگاه ایمنی بدنش کمتر آن را پس بزد.
دستگاه ایمنی بدن فرد بیمار به هر آن چه که به عنوان عضو خودی شناخته نشود ، حمله خواهد کرد. بنابرروی فرد پذیرنده کلیه مجبود است داروهای خاصی را مصرف کند تا از پس زدن کلیه به وسیله دستگاه ایمنی بدنش جلوگیری کند . مراقب باشیم تا با تشخیص زود هنگام بیماری کلیوی ، مرحله پایانی این عارضه را هر چه بیشتر به تعویق اندازیم.

 

کلیدواژه ها: ، ، ، ، ،


دیدگاه ها و نقطه نظرات

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.