چهارشنبه, ۱۳ فروردین , ۱۳۹۹ خبر INFO @ ZANJANKF . ORG پست الکترونیکی

با افزایش قیمت داروها، زندگی بر بیماران کلیوی سخت می گذرد

انتشار: 23 نوامبر 2013

مدیر انجمن حمایت از بیماران کلیوی زنجان:

با افزایش قیمت داروها، زندگی بر بیماران کلیوی سخت می گذرد

 didarمدیر انجمن حمایت از بیماران کلیوی زنجان، ۳۰ آبان ماه سالجاری و در مراسم عیادت از بیماران دیالیزی، گفت: به دلیل قیمت بالای دارو، زندگی بر بیماران کلیوی سخت می گذرد و انجمن کلیوی زنجان نیز نمی تواند پاسخگو باشد. 

 محمدرضا طهماسبی در بازدید از بخش همودیالیز بیمارستان ولیعصر(عج) زنجان که به مناسبت هفته حمایت از بیماران کلیوی و با حضور مسئولان و جمعی از خیّرین صورت گرفت، اظهار کرد: بیماری کلیوی یکی از آسیب‎های اجتماعی است که بیماران این بخش نیاز به حمایت‏های مختلف در حوزه‎های درمان و حتی اجتماعی دارند.

وی تصریح کرد: دیالیز آن طور که باید در جامعه شناخته شده نیست و این درحالی است که وقتی فردی وارد این چرخه شد تا آخر عمر و هفته‎ای سه بار باید دیالیز شود که تقریباً ۳۰ درصد موفق به پیوند کلیه می‌شوند.

این مسئول با بیان اینکه عمده مشکل بیماران این بخش هزینه بالای دارو است، گفت: با توجه به روند صعودی ابتلا به بیماری کلیوی در سال‎های اخیر، توجه به اقدامات پیشگیری در این حوزه ضروری است تا افراد از معضلات و مشکلات بعدی این بیماری مصون باشند.

طهماسبی با بیان اینکه انجمن حمایت از بیماران کلیوی از سال ۵۹ پایه‎گذاری شده است، تاکید کرد: مسایل و مشکلات اجتماعی و معیشتی بیماران کلیوی بسیار بیشتر از مسایل درمانی آن‎ها است، لذا وجود یک انجمن که با منسجم کردن کمک‎های مالی از میزان تبعات این مسایل کم کند، ضروری است.

مدیر انجمن حمایت از بیماران کلیوی زنجان، خاطرنشان کرد: این انجمن با ساماندهی کمک‎های مردمی و تامین آن بخش از فرانشیز بالای دارویی که در چارچوب کمک‎های دولتی نیست، می‎تواند کمک موثری به بیماران کلیوی باشد.

طهماسبی با تاکید بر اینکه در حال حاضر تعداد تخت‎های دیالیز در سطح استان کافی است، گفت: در حال حاضر تعداد تخت‎ها و دستگاه‎های همودیالیز در سطح استان کافی است.

همچنین سرپرستار بخش دیالیز بیمارستان ولیعصر (عج) زنجان ادامه داد: بخش دیالیز این بیمارستان روزانه قادر به دیالیز ۷۵ نفر است.

هادی امامی گفت: دیالیز درمان نگهدارنده است تا بیمار کلیوی بتواند پیوند کند.

وی تصریح کرد: بیماران دیالیزی مابین ۱۰ تا ۸۰  سال سن دارند.

سرپرستار بخش دیالیز بیمارستان ولیعصر (عج) زنجان تاکید کرد: دیابت و فشار خون از دلایل مهم ابتلا به بیماری های کلیوی است.

مسئول کمیته بانوان انجمن حمایت از بیماران کلیوی زنجان متذکر شد: مددکاران باید از لحاظ روحی، بیماران کلیوی را تقویت کنند.

صغری منتخبی ادامه داد: مردم باید شکرگزار سلامتی خود باشند و با هر طریق ممکن در کمک رسانی به بیمارانی که توان کار ندارند و از لحاظ مالی نیز با مشکل مواجه هستند، قدم بردارند.

روانشناس انجمن کلیوی زنجان نیز با شاره به بالا بودن قیمت داروها گفت: بیماران کلیوی اغلب از قشر محروم جامعه هستند که  توان پرداخت هزینه های گزاف دارو را ندارند و این امر باعث شده تا بیماران درمان را رها کرده و با مشکلات عدیده ای مواجه شوند.

رقیه فاضلی ادامه داد: انجمن کلیوی زنجان تنها می تواند هزینه سهم بیمار را متقبل شود و مبلغ اختلاف دارو  که اغلب از ۱۴۰ هزار تومان به بالاست بر دوش بیماران سنگینی می کند.

وی گفت: از مردم نوعدوست عاجزانه تقاضا دارم که از نزدیک این بیماران را ببینند و آنان را در تحمل این هزینه ها یاری کنند.

 

 

 

کلیدواژه ها: ، ، ، ، ، ، ،


دیدگاه ها و نقطه نظرات

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.