یکشنبه, ۱۰ فروردین , ۱۳۹۹ خبر INFO @ ZANJANKF . ORG پست الکترونیکی

انجمن کلیوی زنجان در جهت خودکفایی بیماران حرکت می کند

انتشار: 9 فوریه 2014

مدیر انجمن حمایت از بیماران کلیوی زنجان:

انجمن کلیوی زنجان در جهت خودکفایی بیماران حرکت می کند

jashne fajrمدیر انجمن حمایت از بیماران کلیوی زنجان گفت: انجمن حمایت از بیماران کلیوی زنجان با همکاری مراکز خود اشتغالی در جهت خودکفایی بیماران کلیوی حرکت می کند.

محمدرضا طهماسبی روز شنبه ۱۹ بهمن امسال در مراسم جشن ویژه بیماران کلیوی افزود: برنامه های متعددی به ویژه در زمینه های فرهنگی، ورزشی و تبلیغاتی در جهت توانمندسازی بیماران انجام می شود.

وی ورزش را عاملی موثر در افزایش سلامت جسمی و روحی بیماران دانست و تاکید کرد: آموزش و توزیع کارت رایگان شنا از برنامه های ورزشی برای بیماران کلیوی زنجان است.

مدیر انجمن حمایت از بیماران کلیوی زنجان تصریح کرد: این انجمن از برنامه های پیشنهادی بیماران کلیوی استقبال می کند.

در ادامه این برنامه ایوب پزشکی و بهاره حاجی سلیمی از متخصصان کلیه، به پرسش های بیماران پاسخ دادند.

فوق تخصص کلیه با اشاره به این که بیماران مزمن کلیوی که هنوز به مرحله دیالیز نرسیده اند باید رژیم غذایی خود را کنترل کنند گفت: بیماران کلیوی در مصرف پروتئین به ویژه گوشت، لبنیات و تخم مرغ محدودیت دارند.

بهاره حاجی سلیمی گفت: مصرف ناصحیح نمک می تواند باعث افزایش مایع در بدن شده و ورم و فشار خون را بالا برده و پیشرفت بیماری های کلیوی را تسریع کند.

وی مرکبات، موز، هندوانه و گوجه فرنگی را حاوی پتاسیم دانست و افزود: سیب زمینی ۲۴ ساعت در آب خیسانده شود و یا ۲۰ دقیقه بجوشد تا پتاسیم آن کاهش یابد و بیماران کلیوی در مصرف میوه جاتی که حاوی پتاسیم هستند محتاط باشند.

حاجی سلیمی قطع دیالیز را بستگی به شرایط بیمار عنوان کرد و گفت: کاهش دیالیز در هفته با توجه به برخی شرایط از جمله عدم تورم، داشتن حجم ۲ لیتر ادرار در روز، عدم تهوع و استفراغ و تغذیه مناسب امکان پذیر است.

ایوب پزشکی در پاسخ به یک بیمار کلیوی که از بزرگ شدن تک کلیه خود ابراز نگرانی کرد، گفت: بزرگی آن دلیل بر سالم بودن آن است تا نبود کلیه دیگر را جبران کند.

فوق تخصص کلیه، ۹۰ درصد سنگ هایی را که در سونوگرافی مشاهده می شود را نیاز به دستکاری ندانست و یادآور شد: حرکت سنگ از کلیه و گیر کردن آن در حالب و مسیر ادرار، افتادن عفونت بر روی سنگ کلیه و تکرر عفونت ادراری و رشد سنگ های شاخه گوزنی در لگنچه و افتادن آن در داخل کلیه از مواردی است که در آن سنگ نیاز به دستکاری دارد.

وی سوء تغذیه را تهدیدی برای نارسایی کلیه دانست و گفت: بیماران کلیوی اعتدال در تغذیه به ویژه مصرف پروتئین ها را رعایت کنند تا دچار سوء تغذیه که عفونت، عدم تعادل، سرماخوردگی و درد در بدن را تشدید می کند، نشوند.

در این مراسم روانشناس انجمن کلیوی زنجان گفت: امید به زندگی در بیماران، استرس و اضطراب آنان را کاهش می دهد.

رقیه فاضلی افزود: عدم آگاهی و شناخت بیماران از بیماری، آنان را از فعالیت های اجتماعی بازمی دارد.

وی با اشاره به این که برخی از بیماران کلیوی در صحنه های جهانی مدال آور هستند، ادامه داد: مثبت اندیشی در بیماران باعث پیشرفت آنان در زمینه مختلف است.

روانشناس انجمن کلیوی تاکید کرد: حضور خانواده ها در کنار بیماران، تحمل رنج بیماری را بر آنان آسان می کند.

گفتنی است مسعود ودیعی، محمدرضا امیر احمدی، وثیقی، مجتبی شکیب و اسداله نصیری با اجرای موسیقی دلنشین، فضای شادی را برای بیماران بخشیدند و از همیاران انجمن کلیوی با اهداء لوحی تقدیر شد.

همچنین شرکت پارس سوئیچ و شیر پاستوریزه پگاه زنجان پذیرایی از این مراسم و جوایز مسابقات اجرا شده را بر عهده داشتند و مجری توانمند این برنامه محمد حسن سروش نیا بود.

 

کلیدواژه ها: ، ، ، ، ، ، ، ،


دیدگاه ها و نقطه نظرات

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.