سه شنبه, ۱۲ فروردین , ۱۳۹۹ خبر INFO @ ZANJANKF . ORG پست الکترونیکی

افزایش بیماری های کلیوی، توجه به امر سلامت را گوشزد می کند

انتشار: 16 ژانویه 2014

مدیر انجمن حمایت از بیماران کلیوی زنجان:

افزایش بیماری های کلیوی، توجه به امر سلامت را گوشزد می کند

محمدرضا طهماسبیمدیر انجمن حمایت از بیماران کلیوی زنجان از روند رو به رشد بیماری های کلیوی در کشور خبر داد و گفت: افزایش ۱۰، ۱۵ و ۲۰ درصدی بیماران کلیوی به ترتیب در سال های ۹۰، ۹۱ و ۹۲ از ناحیه دیابت، فشارخون و سایر عوامل آسیب رسان، توجه مردم و مسئولان به امر سلامت را گوشزد می کند.

محمدرضا طهماسبی با اشاره به این که استان زنجان نیز از روند رو به رشد بیماری های کلیوی مستثنی نیست افزود: فعالیت های تبلیغاتی و فرهنگی انجمن حمایت از بیماران کلیوی زنجان در جلوگیری از ورود اغلب بیماران به چرخه دیالیز چشم گیر بوده و این انجمن با گسترش برنامه های آموزشی و پیشگیری در کاهش بیماری در منطقه، نسبت به آمار کشوری موفق عمل کرده است

وی تعداد بیماران کلیوی استان زنجان را ۱۱۷۸ نفر برشمرد و تاکید کرد: ۲۷۰ نفر بیمار دیالیزی در ۶ مرکز استان زنجان تحت دیالیز هستند.

طهماسبی یادآور شد: در حال حاضر ۵۷۳ بیمار پیوند کلیه و ۳۳۵ بیمار مراقبتی در استان زنجان وجود دارد.

مدیر انجمن حمایت از بیماران کلیوی زنجان، شناخت و آگاهی مردم از عوارض و خطرات بیماری های کلیوی را در پیشگیری از این بیماری ها، موثر دانست و ادامه داد: مردم از طریق پایگاه های اطلاع رسانی انجمن کلیوی زنجان و مراکز بهداشتی و درمانی در سطح استان، علائم و نشانه های اولیه بیماری را بشناسند و هر سال یک بار با آزمایش ساده از سلامتی کلیه های خود مطلع شوند.

وی به مراقبت از کلیه ها تاکید کرد و اظهار داشت: شناخت عوامل و پیشگیری از آن به درستی در ذهن مردم جا نیفتاده و انجمن کلیوی زنجان تلاش دارد تا در زمینه پیشگیری و آگاهی دهی به مردم، عملکرد خوبی را ارائه دهد.

طهماسبی با اشاره به این که عامه مردم به سلامت خود اهمیت نمی دهند و به علائم و نشانه های اولیه بیماری و نحوه پیشگیری از آنها آشنا نیستند تاکید کرد: دولت هر ساله با افزایش فضاهای درمانی و خرید تجهیزات پزشکی و نیروی انسانی لازم، هزینه های سنگینی را متحمل می شود اما مراکز درمانی دولتی، خصوصی و مطب ها مملو از بیماران مختلف هستند.

مدیر انجمن حمایت از بیماران کلیوی زنجان کم تحرکی و استفاده از غذاهای غیر سنتی پرچرب و پر نمک را از مهم ترین علل رو به رشد بیماری های کلیوی عنوان کرد و ادامه داد: چاقی، بیماری های دیابت و فشارخون از عوارض کم تحرکی و استفاده از فست فودها است که در نهایت کلیه ها را دچارآسیب جدی می کند.

طهماسبی حضور بیماران دیالیزی را در زیر دستگاه های دیالیز به صورت مادام العمر و هفته ای ۳ بار و هر بار به مدت ۴ ساعت عنوان کرد و گفت: درد زندگی بیماران دردناکتر از درمان بوده و جان و زندگی بیمار با خطر و آسیب جدی مواجه است و باید جنبه های روانی و اجتماعی بیماران توسط کارشناسان مرتبط، شناسائی شده و در اولین فرصت رسیدگی شود تا بیمار با خیال آسوده به ادامه درمان خود بپردازد.

وی تاکید کرد: در صد ابتلا به بیماری های کلیوی در بین زنان و مردان به ترتیب ۴۸ و ۵۲ درصد است.

این مقام مسئول تاکید کرد: به همت مردم خیّر و از طریق انجمن کلیوی زنجان تعداد ۶۰۰ بیمار کلیوی، عمل پیوند کلیه انجام داده و بهبود یافته اند که با افزایش کمک های مردمی میزان خدمات رسانی به بیماران نیز بیشتر می شود.

مدیر انجمن حمایت از بیماران کلیوی زنجان با اشاره به این که مجوز پیوند کلیه گرفته شده است، تاکید کرد: یکی از پزشکان نفرولوژ در طی دوره آموزشی پیوند کلیه است که با اتمام این دوره و آماده سازی بخش های مراقبتی ویژه در بیمارستان آیت اله موسوی توسط دانشگاه علوم پزشکی زنجان، پیوند کلیه در زنجان انجام می شود که دیگر نیازی برای هیچ گونه خدمات درمانی و مراجعه  بیماران به سایر استان ها به ویژه تهران نیست.

وی با تاکید بر این که پروژه آموزشی، پیشگیری و تحقیقاتی انجمن کلیوی زنجان برای اولین بار در کشور احداث می شود، گفت: این پروژه از محل کمک های خالص مردمی، ۶۰ درصد پیشرفت داشته است.

طهماسبی با اشاره به این که مبلغ ۳۰ میلیارد ریال برای تکمیل و تجهیز این پروژه برآورد شده است، اظهار داشت: مبلغ ۱۲ میلیارد و ۵۰۰ میلیون ریال برای پیشرفت ۶۰ درصدی این پروژه هزینه و مبلغ ۱۷ میلیارد و ۵۰۰ میلیون ریال نیز لازم است تا این پروژه به بهره برداری رسد.

این مقام مسئول اظهار داشت: تا پایان امسال و به مناسبت روز جهانی کلیه، در صورت مناسب بودن شرایط جوی و تداوم و تامین کمک های مردمی، این پروژه افتتاح و دفتر انجمن کلیوی زنجان به بهره برداری می رسد.

مدیر انجمن حمایت از بیماران کلیوی زنجان، تعداد مراکز دیالیز استان زنجان را ۶ مرکز دانست و یادآور شد: یک مرکز تجمیع شده جدید در بیمارستان ولیعصر زنجان با ظرفیت ۲۵ تخت دیالیز و ۵ مرکز دیالیز شهرستان های دارای بیمارستان با تجهیزات و نیروی انسانی، به بیماران خدمات ارائه می دهند.

وی شهرستان های ابهر، خرمدره، قیدار، طارم، ماهنشان را دارای بخش دیالیز و دفاتر نمایندگی دانست و تصریح کرد: دفاتر نمایندگی انجمن کلیوی زنجان در زمینه درمان، بیماران کلیوی را حمایت می کند و به امور معیشتی آنان رسیدگی می شود.

طهماسبی افتتاح بیمارستان ایثار شهرستان ایجرود را زمینه ساز پیگیری برای راه اندازی بخش دیالیز آن شهرستان عنوان کرد و ادامه داد: اداره کل اوقاف و امور خیریه زنجان خرید یک دستگاه دیالیز برای بیمارستان ایجرود را متقبل می شود.

وی با اشاره به این که عقد قرارداد با مراکز کلینیکی، پاراکلینیکی و داروخانه های فوریت داروئی از طرف انجمن کلیوی، هزینه های درمانی و آزمایشات بیماران کلیوی را کاهش می دهد، گفت: در تهران آزمایشات و درمان های مربوط در درمانگاه و کلینیک شفا وابسته به انجمن بیماران کلیوی مرکز انجام و در موارد لزوم با سایر بیمارستان ها هماهنگی شده و ارجاع توسط انجمن مرکز صورت می گیرد.

مدیر انجمن حمایت از بیماران کلیوی زنجان به نحوه شفاف سازی این انجمن اشاره کرد و ادامه داد:   خدمات و عملکرد اداری و مالی انجمن کلیوی زنجان به صورت فصلی جمع بندی شده و جهت بررسی به انجمن کلیوی مرکز ارسال می شود و رسانه ها نیز در اطلاع رسانی به مردم فعال هستند.   

طهماسبی بیماران کلیوی را نیازمند حمایت خیرین دانست و تاکید کرد: حامیان و خیّرین می توانند با مراجعه به سایت انجمن از وضعیت درمانی و اقتصادی بیماران اطلاع حاصل نموده و در صورت تمایل پذیرش اختصاصی و جهت هماهنگی لازم به دفتر انجمن بیماران کلیوی واقع در خیابان بعثت، سرچاه مراجعه و یا با شماره تلفن ۰۹۱۲۲۴۲۲۷۸۴ با مدیر انجمن کلیوی زنجان تماس حاصل نمایند.

کلیدواژه ها: ، ، ، ، ، ، ، ، ،


دیدگاه ها و نقطه نظرات

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.