دوشنبه, ۳ تیر , ۱۳۹۸ خبر INFO @ ZANJANKF . ORG پست الکترونیکی

از دکتر بپرسید

انتشار: ۲۰ دی ۱۳۹۱

از دکتر بپرسیدلطفا ابتدا بخش سوالات متداوال را مطالعه نموده سپس در صورت عدم وجود پاسخ شما ، می توانید پیام خود را همراه با مشخصات کامل در قالب یک فایل متنی به پست الکترونیکی :    doctor@zanjankf.org     ارسال نمایید .

توجه داشته باشید در محتویات پیام خود ذکر پست الکترونیکی و یا شماره تلفن ثابت ، تلفن همراه جهت پاسخ از سوی همکاران پزشک ما الزامی میباشد .

 


 

+ سوالات متداول :

 

 • پیوند کلیه چیست؟

پیوندکلیه ، یکی از درمانهای متناوب برای کلیه های نارساست. کلیه را از یک فرد زنده فامیل یا یک فرد غیرفامیل و یا فوت شده، گرفته و در بدن شما جایگزین می کنند.

 • آیا پیوند کلیه در حد آزمایش است؟

خیر، از سال ۱۹۵۴میلادی به بعد صدها مورد پیوندکلیه موفقیت آمیز انجام شده است.در کشور ایران هرسال بیش از یکهزار وپانصدکلیه پیوند زده می شود.

 • چه کسی کلیه پیوندی می دهد؟

از جوانان به افراد بزرگسال (حدود ۶۰ سال)، پیوند خوب است. گرچه مشکلات فراوان وجود دارد.

 • آیا پیوند کلیه از دیالیز بهتراست؟ 

یک پیوند موفق،‌زندگی شمارا مانند زمانی که کلیــه سالم داشته اید برمی گرداند. ممکن است همیشه پیوند نگیرد و یا کارکرد صحیح نداشته باشد، تصمیم برای پیـــوندکلیه براساس وضعیت بالینی و توانایی شما برای سازش با کلیه نارسا وتصمیم خود شما دارد، این عوامل انتخاب پیوند برای شــما را معــین می کند.

 • میزان موفقیت به چه معنی است؟ 

یعنی، پیوندکلیه تا چه حد موفق بوده است یعنی اینکه کلیه جدید بخوبی کار می کند یا خیر، و معمولاً اگر تا یکسال بطور کامل کلیه کار کند. در این صورت برای چندسال دیگر هم کار خواهد کرد.

 • کلیه دهنده از کجا تهیه می شود؟ 

از یک شخــص زنده ، ویا از یک فرد فـوت شده ، گرفته می شود. که کلیه گرفته شده از فرد فوت شده « کاداور» نامیده می شود.

 • دهنده زنده فامیل، چیست؟

یک شخص دهنده زنده و خویشاوند ، ارتباط خونی با فرد گیرنده دارد، مانند:برادر، خواهر یا بچه ، با سن بین ۱۸ الی ۶۰ سال و با سلامتی کامل و خون هم گروه باشد. و این نوع پیوندکلیه شانس موفقیت بیشتری دارد.

 • بهترین دهنده کلیه چه کسی است؟ 

یک کلیه از دو قلوهای همسان بالاترین موفقیت را دارد.پس برادر یا خواهر تنی، از والدین به فرزند یا از فرزند به والدین با همان گروه خونی که دارند، دیگر افراد خویشاوند که می توانند دهنده کلیه باشند، خصوصیاتشان شرح داده می شود.

 • نوع بافت چه معنی دارد؟ 

یک آزمایش روی بافت دهنده و گیرنــده است که اختلاف یا سازگاری بین ساختمان ژنتیکی دو بافـت را نشان می دهد.
اولین تست که برای پیوند انجام می گیرد، تعیین گروه خونی یا همان ABO می باشد. سپس تعیین نوع HLA است که بخش ژن کروموزوم را معین می کند. نوع بافت بینابینی خیلی مهم است، چون توسط آن می توان فهمید که آیا اختلافی بین دو بافت گیرنده ودهنده وجود دارد یا نه. آزمایش دیگر تعیین حساسیت است. یعنی حساسیتی که خون شما نسبت به خون افرادی که می خواهند به شما کلیه بدهند، باید با این آزمایش مشخص شود.درصد بالای حساسیت مربوط به وجود آنتی بادیهای خون است. قبل عمل پیوندکلیه نمونه خون شما و خون دهنده را با هم ترکیب می کنند تا واکنش نامطلوب بین آن دو معلوم شود، که این آزمایش «کراس مچ» نامیده می شود.

 • در مورد شخص دهنده چه کارهایی انجام می شود؟ 

ابتدا نوع ABO برای تعیین سازگاری وتست نوع بافت انجام می گیرد. سپس پزشک تعیین می کند که آیا شخص مورد نظر می تواند تحت آزمایشهای جراحی و فیزیولوژیکی قرار گیرد یا خیر و آزمایشهای دیگر را نیز در مورد او انجام می دهد. ارزشیابی طبی شامل تستهای خون و ادرار، عکس رادیولوژی، ویک نوار الکتروکاردیوگرام(قلب) می باشد. اگر تمام نتایج نرمال بود، یک آنژیوگرافی از کلیه(بررسی عروق کلیه) معلوم می کند که عروق کلیه برای پیوند مناسب است یا نه.

 • آیا می توانم عضو افتخاری این انجمن باشم؟ 

البته که می توانید عضو افتخاری این انجمن باشید، زیرا این انجمن مردمی است و از طریق اعضای افتخاری خود هزینه های ۱۳۰ شعبه را تأمین می کند و تا آنجا که مقدور باشد به بیماران کمک نماید.
در ضمن شما می توانید با پرکردن فرم زیر که فرم اهداء پول به صورت ماهانه می باشد در این امر خیر ما را کمک کنید. مهم نیست که مبلغ اهدایی ماهانه شما چه مقدار است. مهم مشارکت و حسن نوعدوستی شما است که برای ما ارزش دارد و بالاترین سرمایه محسوب می گردد. اگر قصد داشتید که ماهانه به بیماران انجمن کمک کنید، کافی است که پس از پرکردن فرم زیر تاریخ اهدای ماهیانه را هم قید نمائید تا بدون هیچ زحمتی مأمور وصول ما با رویت کارت شناسایی و حکم، روزانه خدمت شما خواهد رسید و مبلغ اهدایی شما را اخذ نموده و در کارنامه ای که به همین منظور آماده گردیده مبلغ و تاریخ اهداء را پر می نماید و به تأئید شما می رساند.

 • آیا واکنش های هیجانی و احساسی در مواجهه با نارسایی کلیه طبیعی هستند؟ 

بله. احساساتی همچون زود رنجی، بد خلقی، بی حوصلگی، از دست دادن حافظه، حواس پرتی، بی خوابی، افسردگی، خشم و کاهش توانایی انجام کار می توانند در عمل ، به دلیل انباشته شدن مواد دفعی یا سموم در بدن رخ دهند. با این حال تجربه چنین احساساتی حتی پس از آغاز دیالیز و تصفیه سموم از خونتان کاملاً طبیعی می باشد.
ممکن است شما درباره خود دلهره داشته باشید یا دچار هیجاناتی همچون خشم و انکار حقایق شوید و یا کنترل خود را از دست دهید. این نکته دارای اهمیت است که شما این احساسات را بروز دهید ، چرا که با چنین عملی می توانید آسانتر با شرایط جدید خود وفق پیدا کنید.

 • آیا نارسایی کلیوی ، روابط جنسی فرد را تحت تأثیر قرار می دهد؟ 

نارسایی کلیه می تواند میل به رابطه جنسی را تغییر می دهد. برای مردان ممکن است نا توانی جنسی یا اصولاً از دست دادن قدرت نعوظی رخ دهد. زنان نیز ممکن است در تحریک پذیریشان احساس مشکل کنند. برخی زنان و مردان نیز به کلی تمایل خود را از دست می دهند، که این امر سبب ایجاد تنش جنسی می شود.
سخن گفتن درباره اینگونه موارد با همسر ، پزشک، پرستار و دیگر معتمدان گروه درمانی از اهمیت ویژه ای برخوردار می باشد چرا که همه این افراد می توانند به شما کمک کنند تا شرایط خود را بهتر درک نموده و مشکل خود را حل نمایید.

 • چرا باید مراقب مصرف پتاسیم بود؟ 

پتاسیم ماده معدنی است که در همه خوراکیها یافت می شود. هنگامی که کلیه های شما از کار می افتند ، پتاسیم در بدن انباشته می شود . وجود مقدار بسیار زیاد پتاسیم در بدن خطرناک است و می تواند سبب نامنظم شدن ضربان قلب شده یا حتی تپش آنرا متوقف سازد.

 • چرا باید مراقب مصرف سدیم بود؟ 

سدیم یک ماده معدنی است که در همه خوراکیها یافت می شود. بخصوص در غذاهایی که مورد فرآوری قرار گرفته اند(مثلاً پنیر پیتزا و کالباس و سوسیس) . نمک طعام از ۴۰% سدیم تشکیل شده است . اگر شما مقدار زیادی سدیم مصرف نمایید ، تشنه می شوید و مایعات بیشتری می نوشید که سرانجام در بدنتان جمع می شوند. سدیم همچنین در تنظیم فشار خون مؤثر است. به همین دلایل شما باید مقدار سدیم خوراک را کاهش داده و کنترل کنید.

 • کاتتر دیالیز صفاقی چیست؟ 

کاتتر یک لوله کوچک و نرم است که به طور دائمی و توسط یک جراحی کوچک در دیواره شکم و در حفره صفاق وارد می شود. این لوله حدود ۶ میلیمتر (یک چهارم اینچ) قطر دارد. حدود ۱۵ سانتی متر آن بیرون از بدن باقی می ماند تا راهی برای اتصال کیسه های محلول دیالیز فراهم باشد. بیشتر طول کاتتر درون حفره صفاقی می ماند و در فاصله میان درمانها برداشته نمی شود. بطور معمول کاتتر از بخش پایینی شکم، حدود ۵/۲ سانتی متر در پایین و کنار ناف ، خارج می شود. به این مکان محل خروج گفته می شود.
شما و پزشکان برای محل دقیق خروج تصمیم می گیرید تا لوله ای که شما برای انجام دیالیز به کار می برید ، براحتی زیر لباس شما پنهان گردد و سبب ناراحتی شما نشود.

 • چگونه باید از کاتتر نگهداری کرد؟ 

پش از التیام محل کاتتر ، آن مکان باید تمیز نگهداشته شود. پرستار دیالیز صفاقی به شما خواهد آموخت که چگونه محل خروج را پاکیزه نگه دارید و از کاتتر خود مراقبت کنید. این مطلب با زندگی و فعالیتهای شما تداخلی نخواهد داشت.

 • آیا حضور مایع در شکم سبب ناراحتی خواهد شد؟

نخستین باری که دیالیز صفاقی را آغاز می کنید، ممکن است در شکم خود احساس “پری ” نمایید. با گذشت زمان این احساس برطرف خواهد شد. یک فرد بالغ با جثه متوسط می تواند به آسانی و بدون آنکه حس نماید ، ۲تا۳ لیتر محلول را در حفره صفاقی خود جای دهد. دیالیز صفاقی روشی ناراحت کننده نیست و تعویض محلول نیز دردناک نمی باشد.

کلیدواژه ها:


دیدگاه ها و نقطه نظرات

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.