یکشنبه, ۵ خرداد , ۱۳۹۸ خبر INFO @ ZANJANKF . ORG پست الکترونیکی

ارائه خدمات حمایتی و درمانی به ۲۲ بیمار کلیوی در شهرستان ماهنشان

انتشار: ۸ مهر ۱۳۹۷

مدیر دفتر انجمن حمایت از بیماران کلیوی در ماهنشان گفت : هم اکنون به ۲۲ بیمار کلیوی در این شهرستان خدمات حمایتی ارائه می شود .

محسن رزی این تعداد بیمار را شامل ۱۴ بیمار دیالیزی ،  ۵ بیمار مراقبتی ، ۳ بیمار پیوندی اعلام کرد .

وی افزود اکثر بیماران این مرکز از اقشار بسیار ضعیف و در سن حدود بالای ۵۰ سال می باشد .

مدیر دفتر انجمن حمایت از بیماران کلیوی در ماهنشان اضافه کرد : بخش دیالیز در سال ۸۹ و دفتر انجمن خیریه حمایت از بیماران کلیوی ماهنشان هم در سال ۱۳۹۰ تاسیس شده است .

محسن رزی  منبع درآمد انجمن را صرفا کمکهای مردمی و خیرین اعلام کرد و گفت : پرداخت هزینه های درمانی و برگزاری اردوهای فرهنگی و ورزشی و کلاس های آموزشی و پیشگیری از جمله محل صرف این درآمد ها است .

وی درباره چگونگی ارائه خدمات به بیمارانی که هفته ای سه بار برای دیالیز از روستاها مراجعه می کنند گفت : شهرستان ماهنشان با توجه به تقسیمات کشوری ، شهرستانی بزرگ می باشد که تا شعاع ۱۰۰ کیلومتری هیچ مرکز دیالیزی ( بجز مرکز شهرستان) نمی باشد و با توجه به اقلیم کوهستانی که در فصول سرد وحتی بهار با بارش برف خصوصا در منطقه اوریاد ،  پری ، خیرآباد ماهنشان مواجه هستیم برای راحتی بیماران از سال ۹۴ ارائه سرویس ایاب و ذهاب به بیماران را شروع کردیم که در دو مسیر دایر می باشد که در مسیر یک از پری به ماهنشان و از ماهنشان به پری هفته ای سه مرتبه و در مسیر دو که روستای سریک و ماهنشان است به هفت بیمار خدمات ارائه می شود .

 مدیر دفتر انجمن حمایت از بیماران کلیوی در ماهنشان همچنین افزود : برای فصل سرما و زمستان نیز ، پاییز هر سال با عقد قراردادی با یکی از مهمانسراهای شهر ماهنشان در صورت بسته بودن راههای روستایی به اسکان و پذیرایی بیماران می پردازیم و این خدمات سالانه بالغ بر صد میلیون ریال هزینه می گردد که با کمک خیرین تامین می شود .

محسن رزی در خصوص پیوند کلیه به بیماران واجد شرایط هم گفت : برای بیمارانی که مایل به پیوند باشند در مرحله اول با استفاده از روانشناسان انجمن به تشریح مزایای پیوند اقدام و در گام بعدی با پرداخت درصدی از فاکتورهای آزمایشات و هزینه ایاب و ذهاب کمک می شود و برای بیمارانی هم که پیوند کلیه شده و یا عضو خود را اهداء کرده اند با توجه به ظرفیت های بیمارستان رازی و پزشکان متخصص (خیرین انجمن) با ارائه برنامه غذایی متناسب و برنامه ورزشی توصیه های لازم ارائه می گردد .

مدیر دفتر انجمن حمایت از بیماران کلیوی در ماهنشان به برنامه های پیشگیری و آموزش اشاره کرد و افزود  با توجه به اینکه پیشگیری همیشه از درمان کم هزینه تر بوده و همچنین می توان از عواقب دردناک بیماری جلوگیری کرد ، انجمن ماهنشان به چند روش که عمده آن آموزش می باشد . سعی در آگاه سازی آحاد مردم از بیماریهای کلیوی و دیالیز می باشد .

وی برپای چادر سلامت با همکاری شبکه بهداشت شهرستان که به تست قند خون و فشار خون پخش بروشور ، برگزاری مسابقه های سلامت در محل نماز جمعه و برپایی کلاس های آموزشی در مساجد و مدارس را از اقدامات پیشگیری از بیماری کلیوی دانست

کلیدواژه ها:


دیدگاه ها و نقطه نظرات

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.