یکشنبه, ۵ خرداد , ۱۳۹۸ خبر INFO @ ZANJANKF . ORG پست الکترونیکی

آموزش پیشگیری از بیماری کلیوی در روستاها با همکاری صدا وسیما

انتشار: ۴ مهر ۱۳۹۷

برای ارتقاء سلامت روستائیان و پیشگیری از ابتلاء به بیماری کلیوی با همکاری صدا وسیما و انجمن کلیوی دوره های آموزشی برگزار خواهد شد .

در جلسه هماهنگی آغاز این دوره آموزشی که با حضور کارشناسان مرکز بهداشت و مدیرا ن کمیته های آموزش و پیشگیری و روابط عمومی و رسانه انجمن کلیوی برگزار شد مقرر گردید با مساعدت صدا وسیما این آموزشها بصورت کارشناس محور در روستاها انجام شود .

براساس این دوره آموزشی قرار است در هرهفته یک برنامه با حضور کارشناسان مرکز بهداشت و همکاری عوامل برنامه کندلرگوروشی درتایم ۱۵ دقیقه ای در روستاها ضبط و آگاهی های بهداشتی و مراقبتی برای ارتقاء سلامت روستائیان و بویژه پیشگیری از ابتلاء به بیماری کلیوی آموزش داده شود.

در این جلسه مدیر روابط عمومی و مشاور رسانه انجمن کلیوی استان زنجان به اشاره به فراگیری رسانه ملی و تاثیرآن بر افکار عمومی و فراوانی مخاطب و پر ببینده بودن برنامه کندلر گوروشی ، گفت : آموزش ارتقاء سلامت روستائیان از طریق این ابزار مهم نتیجه مطلوبی خواهد داشت .

رضا رحیم پور جامعیت ، سندیت داشتن، و مرجعیت ارائه مطالب آموزشی را از طریق رسانه ملی مهم دانست و به توجه کارشناسان بهداشت انجمن کلیوی را به این امر تاکید کرد .

 در این جلسه کریم رفاهی عضو کمیته آموزش و پیشگیری و کارشناس مسائل اجتماعی هم با اشاره به ترکیب جمعیتی و ساختار اجتماعی روستاها ، نوع آموزش متناسب با گروههای فکری و سنین و روابط اجتماعی مورد تاکید قرار داد .

وی همچنین نظر سنجی قبل از ارائه اموزش در روستا ها را مهم خواند و گفت یافتن مشکلات مبتلا به روستا ها درزمینه سلامت ، می تواند در تاثیر گذاری آموزشها مفید واقع شود .

زاهدی یکی دیگر از اعضاء کمیته پیشگیری انجمن خیریه کلیوی زنجان ، گفت :  بهره گیری از افراد صاحب نفوذ در روستاها ، همچون شورای ها ، دهیاری ها ، روحانیون و ریش سفیدان و مشورت با آنها را در ارائه بهتر آموزشها موثر خواهد بود.

خانم محمدی مددکار اجتماعی هم لزوم آماده سازی روحی روستائیان را برای پذیرش توصیه های بهداشت فردی و عمومی ضروری دانست و افزود : آموزش های سبک زندگی سالم ، و نهادینه کردن آنها با تاکید بر چالشهای فراروی روستائیان ، نظیر تغذیه نامناسب ، غذاهای پر چرب و پر نمک و فشار خون باید مورد توجه قرار گیرد .

خانم انصاری از کارشناسان مرکز بهداشت زنجان هم ضمن اعلام آمادگی مرکز بهداشت برای همکاری با انجمن کلیوی در آموزش و پیشگیری بویژه در روستاها ، یکی از اولویت بهداشتی را ایمن سازی دانست و گفت در این زمینه مقدمات لازم فراهم شده است و همکاری تشکل های مردمی همچون انجمن کلیوی می تواند در این مهم مرکز بهداشت را یاری کند .

کلیدواژه ها: ،


دیدگاه ها و نقطه نظرات

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.