سه شنبه, ۱۲ فروردین , ۱۳۹۹ خبر INFO @ ZANJANKF . ORG پست الکترونیکی

آثار نارسایی کلیه بر سلامتی دهان و دندان

انتشار: 18 آوریل 2013

آثار نارسایی کلیه بر سلامتی دهان و دنداننارسایی کلیوی ، از بیماری هایی است که شمار زیادی از افراد به آن مبتلا هستند . در چنین افرادی کلیه نمی تواند وظیفه خود را به خوبی انجام دهد و بیماران علائم آزار دهنده ای را تجربه می کنند. 
در مبتلایان به نارسایی کلیه ، بر اثر ناهنجاری عملکردی این عضو اوره از خون زدوده نمی شود و بر اثر شکسته شدن این ماده ، آمونیاک به وجود می آید . آمونیاک ماده ای بدبو است و به همین علت اغلب این افراد در دهان خود مزه بدی را حس می کنند و به بوی بد دهان دچار می شوند.
در همین حال افزایش اوره در خون(اورمی) با اثر بر دستگاه عصبی مرکزی، مشکلات زیادی را برای بیمار ایجاد می کند. از میان این مشکلات می توان به کم شدن حافظه و خستگی یا افسردگی اشاره کرد. همچینین اوره اضافی در خون با تاثیر بر دستگاه گوارش تهوع ، استفراغ و احساس مزه فلزی در دهان را ایجاد می کند.
این بیماران گاه برخی تغییرات استخوانی را تجربه می کنند. از جمله این تغییرات می توان کاهش تراکم استخوان فک و لق یا دردناک شدن دندان ها را نام برد. بسیاری از افرادی که دچار نارسایی کلیه می شوند ، ناچار به انجام دیالیز خواهد شد. بر اساس تحقیقات صورت گرفته ، مشخص شده که سالیانه ۱۰ تا ۱۵ دردصد به تعداد افرادی که دیالیز می شوند، افزوده می شود. پس بهتر است درباره وضعیت سلامت دهان این افراد نیز اطلاعاتی داشته باشیم .
اگر بیمار دیالیزی به درمان دندانپزشکی نیاز داتشه باشد، بهتر است طوری برنامه ریزی کند که درمان خود را در روز پس از دیالیز انجام دهد. خطر ایجاد عفونت های دهان و دندان در چنین افرادی بالانر است . به همین دلیل بیماران باید پیش از درمان دندانپزشکی ، با توصیه دندانپزشک خود آنتی بیوتیک مصرف کنند تا از بروز احتمالی این عفونت ها جلوگیری می شود. همچنین از آنجایی که این افراد ناچار به مصرف داروهای ضد انعقاد هستند، احتمال خون ریزی های پیش بینی نشده ذر آنها زیاد است . به همین دلیل بهتر است پیش از درمان ، درباره داروهای مصرفی خود به دندانپزشک اطلاع دهند تا پیش بینی های لازم پیش از شروع درمان صورت گیرد.
بعضی از بیماران کلیوی ، در نهایت نیاز به پیوند پیدا می کنند. در این بیماران ، برای جلوگیری از رد پیوند ، از داروهای سرکوب گر سیستم ایمنی استفاده می شود. این داروها سبب بروز مشکلاتی در ناحیه دهان و دندان ها می شوند. به همین علت لازم است پیش از عمل پیوند ، بیمار به دندانپزشک مراجعه کند تا بعضی درمان ها و توصیه های لازم در اختیار بیمار قرار گیرد. برای مثال ، لازم است دندان هایی که قابل ترمیم نیستند ، کشیده شوند ، بیماری های احتمالی موجود در دهان درمان شوند، منابع احتمالی ایجاد عفونت در دهان شناسایی و رفع شوند و همچنین بهداشت دهان به وضعیت مطلوبی برسد.
برای این کار توصیه هایی به بیمار می شود. به طور مثال ، استفاده از دهان شویه های ضد میکروبی به طور روزانه مفید خواهد بود. در مجموع افرادی که چنین بیماری هایی دارند، لازم است به وضعیت سلامت دهان و دندان های خود رسیدگی بیشتر و بهتری داشته باشند تااحتمال بروز عفونت در آنها تا حد امکان کاهش یابد.

 

کلیدواژه ها: ، ، ، ، ،


دیدگاه ها و نقطه نظرات

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.